Ustrzyki Dolne

8 zasad kupna samochodu

Kupno samochodu to duże wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Niestety, sprzedawcy nie zawsze są uczciwi i próbują wcisnąć nieznającym się na motoryzacji klientom uszkodzone pojazdy z wątpliwą historią serwisową. W tym tekście przedstawimy Ci 8 najważniejszych zasad, których powinieneś przestrzegać przy zakupie samochodu. Pomoże Ci to w zminimalizowaniu ryzyka kupna kota w worku.

 

1. Umowa

Zanim cokolwiek podpiszesz, sprawdź, czy umowa podsuwana Ci sprzedawca, dotyczy dokładnie tego pojazdu, którym jesteś zainteresowany i przeczytaj poszczególne zapisy. Pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Właśnie dlatego, gdy w umowie pojawiają się niezrozumiałe dla Ciebie zapisy - wyjaśniaj je na bieżąco ze sprzedawcą lub zwróć się do prawnika. Więcej na temat umowy kupna-sprzedaży auta znajdziesz na stronie: http://ubezpieczenie24.org/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu/

 

2. Zastanów się, czego potrzebujesz

Zanim zdecydujesz o zakupie konkretnego samochodu, pomyśl, czego tak naprawdę oczekujesz od nowego pojazdu. Jeśli jesteś singlem, to zapewne duży SUV okaże się niezbyt trafionym pomysłem. Z kolei, gdy masz gromadkę dzieci, małe miejskie auto również może nie spełnić Twoich oczekiwań.

 

3. Sprawdzaj dokumenty

Niejasna historia auta, brak książki serwisowej lub rachunków za przeprowadzane naprawy to coś, co powinno od razu wzbudzić Twoje zainteresowanie. Pamiętaj, że uczciwi sprzedający nie mają niczego do ukrycia i dzielą się wszystkimi faktami dotyczącymi pojazdem, którym jesteś zainteresowany.

 

4. Formalności po zakupie

Pamiętaj, że po zakupie auta masz obowiązek w ciągu 14 dni od daty podpisania dokumentu złożyć w urzędzie skarbowym druk PCC-3 i zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. W ciągu 30 dni powinieneś też zarejestrować kupiony samochód.

 

5. Przebieg nie jest najważniejszy

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w kupowaniu samochodów, podczas zakupu skupiają się tylko na przebiegu, nie zwracając uwagi na stan techniczny auta. Nie jest to zbyt dobra strategia ze względu na fakt, że nieuczciwi sprzedający dosyć często manipulują odczytami i ręcznie zmieniają przebieg. Kupując używane auto, skup się na jego stanie technicznym, a nie tym, ile kilometrów przejechało.

 

6. Nie ufaj okazjom

Tanie samochodu są tanie nie bez powodu. Zazwyczaj niska cena oznacza problem pod maską lub niejasną historię auta. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których ktoś szybko chce pozbyć się auta i sprzedaje je po zaniżonej cenie, ale to raczej wyjątki. Przed zakupem sprawdź, ile mniej więcej kosztują podobne samochody u innych sprzedających i na tej podstawie wybierz interesującą Cię ofertę.

 

7. Korzystaj z pomocy

Jeśli nie znasz się na samochodach to znak, że podczas oględzin przyda Ci się ktoś, kto ma większe doświadczenie. Najlepszy będzie mechanik lub blacharz. W przypadku, gdy sprzedający nie zgadza się na sprawdzenie stanu pojazdu - odpuść zakup, ponieważ niemal na pewno ma coś do ukrycia.

 

8. Zrób jazdę próbną

Nie kupuj kota w worku! Zanim podpiszesz umowę, wsiądź do auta i poproś o jazdę próbną. Pamiętaj, że nie każdy samochód jest dla każdego. Co z tego, że oferta jest dobra, jak jazda nie sprawia przyjemności? Lepiej sprawdzić to wcześniej.

 

Po zakupie wykup OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Gdy już zarejestrujesz swój nowy pojazd, skorzystaj z wygodnych kalkulatorów ubezpieczeń komunikacyjnych i wybierz ofertę, która będzie najlepiej do Ciebie dopasowana. Na tej stronie: https://moto.rp.pl/sponsorowane/38761-kalkulator-ubezpieczen-oc-dlaczego-warto-z-niego-korzystac znajdziesz więcej informacji o działaniu kalkulatorów.