Ustrzyki Dolne
piątek, 20 marca 2020

#NieKłamRatownikom!!

#NieKłamRatownikom!!<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Zmarła kolejna pacjentka z Podkarpacia zarażona koronawirusem. W kraju zanotowano już 368 przypadków zachorowań. Wśród zakażonych jest sporo pracowników służby zdrowia, którzy apelują do pacjentów, aby informowali ratowników o ewentualnym zakażeniu koronawirusem.

„Mamy 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem” - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: pięciu osób z województwa małopolskiego, czterech z woj. warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Wśród zakażonych jest też jeden z wiceministrów rolnictwa. W związku z tym kwarantanną objęte zostało całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wczoraj, badaniami laboratoryjnymi potwierdzono też kolejny przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 na Podkarpaciu. To młoda kobieta z powiatu lubaczowskiego, która jest aktualnie hospitalizowana.

- Z przykrością potwierdzam zgon pacjentki, która przebywała w szpitalu w Łańcucie – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego. - Potwierdzam także 18 przypadek zachorowania w naszym województwie. To starsza kobieta z powiatu tarnobrzeskiego, która jest hospitalizowana.

Zmarła kobieta miała 27 lat, jej stan był ciężki. To druga śmiertelna ofiara koronawirusa na Podkarpaciu i 6 w kraju. Pierwszą osobą, która zmarła w naszym regionie z powodu epidemii, był 67-letni mieszkaniec Leżajska.

Najnowsze dane liczbowe w naszym województwie: obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 5019 osób, a 4472 osoby są poddane kwarantannie. Aktualnie hospitalizowanych jest 48 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2, w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 827 testów.

Jak przygotowany jest region?
Wczoraj do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie został przyjęty pacjent, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak mówiła Gazecie Wyborczej rzeczniczka wojewody - W związku z przyjęciem osoby, u której potwierdzono zakażenie Covid-19, szpital pod nadzorem służb sanitarnych objął kwarantanną 14-dniową osoby, które mogły mieć bezpośrednią styczność z chorą osobą oraz zostały przeprowadzone niezbędne procesy dekontaminacyjne (dezynfekcja, sterylizacja – przyp. red.) w szpitalu – mówi Waksmundzka-Szarek.

Jak sprawdziła Gazeta Wyborcza „Podkarpacie ma siedem szpitali ze 167 miejscami dla osób z chorobami zakaźnymi: w Jaśle, Jarosławiu, Mielcu, Przemyślu, Sanoku oraz Dębicy i Łańcucie. Szpital w Łańcucie, od kilku dni funkcjonuje wyłącznie jako szpital zakaźny dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest tam 289 miejsc i 30 miejsc intensywnej terapii. Przed szpitalem zostały ustawione trzy namioty, w których będą segregowani pacjenci. W razie potrzeby szpital ten może uruchomić dodatkowe 100 miejsc.

Podkarpacie ma też pięć karetek sanitarnych, które są dostosowane do tego, by przewozić osoby z podejrzeniem koronawirusa. Uruchomiona została także karetka wymazowa, w której można pobierać wymazy do testów na koronawirusa od osób przebywających w kwarantannie. Na całym Podkarpaciu w szpitalach jest w sumie 57 respiratorów.”

#NieKłamRatownikom - pomóż nam pomagać innym
- Wzywasz nas na interwencję... powiedz nam prawdę – alarmują ratownicy medyczni i lekarze. - Pamiętaj, że ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz nam niesienie pomocy innym.

Na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mówimy o tym od razu dyspozytorowi. Mówiąc zatem szczerze o swoim stanie zdrowia pomagasz nam pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie...

Policja przypomina - powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

 

autor: oprac. paba
źródło: Ministerstwo Zdrowia / Gazeta Wyborcza / PAP / TVN24