Ustrzyki Dolne
wtorek, 20 lutego 2018

Jutro wyburzą Świerczewskiego!

 Jutro wyburzą Świerczewskiego!<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

52 tys. netto ma kosztować wyburzenie pomnika Karola Świerczewskiego w Jabłonkach. Jego rozbiórka rozpocznie się jutro rano.

Planowana od ponad roku rozbiórka pomnika gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach w gminie Baligród, rozpocznie się w środę 21 lutego. Pomnik ma zniknąć z przestrzeni publicznej w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

- Jeżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku. Gen. „Walter" to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat. Fragmenty obelisku: stylizowany orzeł, rzeźba i tablica trafią najpierw do IPN, a nastepnie do muzeum sowieckich propagandowych pomników w Przedborsku pod Koszalinem.

„Gazeta Bieszczadzka”, kilkukrotnie informowała już o planowanym wyburzeniu pomnika. Ma on zostać wyburzony w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Jego istnienie w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Zgodnie z ustawą, do usunięcia pomników zobowiązany jest właściciel gruntów na których stoją takie monumenty – tu właścicielem jest Nadleśnictwo Baligród. Nadleśniczy Wojciech Głuszko w rozmowie z „Gazetą Bieszczadzką” w sierpniu ubiegłego roku przyznawał, że Nadleśnictwo nie miało zabezpieczonych pieniędzy na ten cel. Zwrócił się wtedy do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o sfinansowanie tej inwestycji i do Starostwa Powiatowego w Lesku o wydanie pozwolenia na rozbiórkę pomnika.

Ostatecznie Starosta Leski wydał pozwolenie na demontaż pomnika, a tę operację pokryje Nadleśnictwo Baligród. Jego demontaż będzie kosztować 52 tys. netto, a Nadleśnictwo wystąpi o zwrot kosztów, z budżetu państwa za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego.

Nie wszystkim jednak spodobał się pomysł wyburzenia pomnika. Wielu mieszkańców Bieszczad i turystów przekonywało, że pomnik powinien zostać. Wśród propozycji pojawiało się również ustawienie obok pomnika tablicy, która miałaby informować o prawdziwym, niezakłamanym przez propagandę obliczu Karola Świerczewskiego.

- Tablica informacyjna o życiu gen. Karola Świerczewskiego nie zmieni charakteru tego miejsca, gdyż dominującym elementem pozostanie wyżej wymienione upamiętnienie. W tej kwestii nowelizacja ustawy z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która obecnie została przegłosowana przez Sejm RP i niebawem powinno zakończyć się jej procedowanie, z pewnością jasno określi rozwiązanie tego problemu – wyjaśniał w piśmie do redakcji w ubiegłym roku Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko.

 

 Odsłonięcie pomnika w Jabłonkach<br/>fot.  Arch. RDLP w Krośnie
fot. Arch. RDLP w Krośnie
Jabłonki k. Baligrodu pomnik sprzed 1962 roku.<br/>fot. Arch. RDLP w Krośnie
fot. Arch. RDLP w Krośnie
Obelisk gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach.<br/>fot. Arch. RDLP w Krośnie
fot. Arch. RDLP w Krośnie
 Jutro wyburzą Świerczewskiego!<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda
autor: paba


powiązane artykuły: