Ustrzyki Dolne
wtorek, 23 kwietnia 2019

Powstał nowy park narodowy w Karpatach

zdjęcie ilustracyjne<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

Przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, na Ukrainie powstał nowy park narodowy - „Bojkivszczyna”. Decyzję o jego powstaniu podpisał przed wyborami były już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W Karpatach powiększeniu ulegną również istniejące na Ukrainie parki narodowe – Użański i „Zaczarovanyj kraj” i „Synevyr”.

Jak poinformowała Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, która wspiera działania na rzecz powołania terenów chronionych na Ukrainie przy granicy z Polską, Petro Poroszenko podpisał jedenaście dekretów, a wśród nich są decyzje o powołaniu nowych parków narodowych.
Wśród nowych parków narodowych Ukrainy pojawił się Park Narodowy Bojkivszczina, który obejmie obszar 12 tysięcy hektarów. Park przylega do polskich Bieszczadów i może wzmocnić ochronę przyrody wspólnego pogranicza. O prawie siedem tysięcy hektarów powiększy się inny sąsiad polskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, istniejący już Użański Park Narodowy. To nie koniec nowych terenów chronionych na Ukrainie. Wśród ukraińskich parków narodowych pojawią się Nobelski Park Narodowym w obwodzie rówieńskim o powierzchni ponad 25 tysięcy hektarów, który będzie sąsiadował z istniejącym parkiem narodowym „Prypeć – Stochód”. Kolejny nowy park to Kam’janska Sicz w obwodzie Chersońskim. Powiększeniu ulegnie także powierzchnia parków narodowych Oleszkowskie Piaski, Zaczarowany Kraj, Synevyr i Białobrzeże Svjatoslawa. Prezydent Petro Poroszenko podpisał również dekrety tworzące nowe rezerwaty – morski o nazwie Prymorski na Morzu Azowskim – oraz lądowe – Żołoby i Bazwłucki Kompleks Rzeczny.

- To bardzo dobra wiadomość – mówi Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – W praktyce oznacza objęcie ochroną prawie 82 tysięcy hektarów. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie administracja nowych parków, a grunty Skarbu Państwa zostaną przekazane pod jej zarząd. Oczywiście nie jest tak, że sytuacja jest idealna, ale został uczyniony pierwszy najważniejszy krok.

Zgodnie z ukraińską Ustawą o terenach chronionych, parki narodowe dzielą się na zony. Wśród nich są obszary ścisłej ochrony, obszary „regulowanej rekreacji”, otwarte dla turystów i strefy stacjonarnej rekreacji, zajmowane przez kempingi i hotele. W granicach parku znajdują się również „zona gospodarska”, gdzie jest prowadzona zwykła gospodarka.

Mimo tych różnic, to ważne, że jest wola tworzenia nowych obszarów chronionych – dodaje Michalski. – Wspieraliśmy ukraińskich  przyrodników w prowadzeniu działań na rzecz utworzenia parku narodowego Bojkivszczina. Bardzo nam zależy, aby po obu stronach granicy, tak na Ukrainie, jak i w Polsce powstały nowe parki narodowe, a istniejące były powiększone. Warto pamiętać, że od 35 lat na terenie naszego kraju nie może powstać Turnicki Park Narodowy. W Polsce zaledwie jeden procent powierzchni naszego kraju zajmują parki narodowe, co stanowi około 315 tysięcy hektarów. Trzy parki narodowe są planowane, kilka wymaga powiększenia, ale jak dotąd, żaden z kolejnych rządów nie podszedł poważnie do ochrony przyrody i nie utworzył ani jednego parku narodowego od prawie 20 lat!

 

autor: oprac.paba
źródło: http://przyrodnicze.org