Ustrzyki Dolne
środa, 8 lipca 2020

27 zakażeń w regionie

27 zakażeń w regionie<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

- Mamy 277 nowych zakażeń – poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. Na Podkarpaciu odnotowano 27 nowych przypadków zachorowań. Wzrasta liczba zakażonych powiązanych ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w Piwodzie, sklepem LIDL w Przemyślu oraz duchownymi w Ostrowie. Wygasa ognisko koronawirusa w Rzeszowie.

„Mamy 277 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (96), mazowieckiego (37), łódzkiego (32), małopolskiego (28), podkarpackiego (27), wielkopolskiego (23), lubelskiego (10), podlaskiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i dolnośląskiego (2)” - poinformował w środę resort zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 74-M Poznań, 57-M, 78-K, 74-K, 83-K Zgierz, 81-K Szczecin, 70-M Warszawa, 75-M Radom, 69-M Starachowice, 90-K Zawiercie, 42-M, 59-M, 60-K, 81-M Zawiercie, 67-M Wrocław. Większość osób miała choroby współistniejące.

Jednocześnie informujemy, że ze statystyk odejmujemy jeden zgon osoby z woj. wielkopolskiego, której laboratorium błędnie zaznaczyło wynik pozytywny. Zgon nie był związany z zakażeniem koronawirusem.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 42 642 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 29 492 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 13 150.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 5 osób, 2199 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 229 osób – informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 94 osoby.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 818 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 440 osób wyzdrowiało. Odnotowano 55 zgonów. Kolejne 9 osób które wyzdrowiały to 4 osoby z powiatu jarosławskiego, 2 osoby z miasta Rzeszowa, 2 osoby z powiatu sanockiego i mieszkanka powiatu stalowowolskiego.

WSSE potwierdziła dziś 27 nowych przypadków zakażeń u: 15 osób z powiatu jarosławskiego, w tym u sześciu kobiet i dziewięciu mężczyzn (izolacje), 4 osób z miasta Przemyśla - w tym u trzech mężczyzn i kobiety (hospitalizacja i izolacje), 2 mężczyzn z powiatu przemyskiego (izolacje), 3 osób z powiatu przeworskiego – kobiety i dwóch mężczyzn (izolacje), 2 osób - kobiety i mężczyzny z powiatu łańcuckiego (hospitalizacja) oraz mężczyzny z powiatu mieleckiego (izolacja).


Aktualna sytuacja na terenie województwa podkarpackiego 08-07-2020
Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu
Obecnie na terenie powiatu jarosławskiego występowanie nowych potwierdzonych przypadków ma powiązania z ogniskami, które do tej pory podawane były osobne. W ogniskach na terenie odnotowano łącznie 230 osób z pozytywnym wynikiem w tym:

- 120 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (45 pacjentów z COM, 11 osób z personelu medycznego oraz 64 osoby z kontaktu);

- Do 49 osób wzrosła liczba zakażonych powiązanych z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu. Pozytywny wynik potwierdzono u 39 pracowników Zakładów Mięsnych oraz 10 osób z kontaktu.

- 11 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu (4 osoby z kontaktu i 7 osób – personelu medycznego);

- Do 50 wzrosła też liczba osób z pozytywnym wynikiem początkowo wiązanych z ogniskiem rodzinnym w miejscowości Piwoda.

- W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 45 osób, odnotowano 14 zgonów, a 526 osób objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku – informuje Dorota Gibała, rzecznik WSSE w Rzeszowie.

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu
W ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza u 31 osób potwierdzono wynik dodatni (9 pracowników i 22 osoby z kontaktu), 7 osób wyzdrowiało.

- W dniach od 30 czerwca do 7 lipca potwierdzono 9 pozytywnych wyników u pracowników sklepu LIDL w Przemyślu oraz 3 osób z kontaktu. Wstępne ustalono, że źródłem zakażenia może być styczność z osobą z ogniska w Jarosławiu. Kwarantanną objęto 87 osób - w tym pracowników oraz ich rodziny – dodaje rzeczniczka WSSE.

W parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie potwierdzono wynik dodatni u osoby duchownej i 13 osób z kontaktu. Kwarantanną objęto 112 osób. - Trwają dochodzenia epidemiologiczne, wprowadzono działania profilaktyczne, a badania u osób na kwarantannie prowadzone są na bieżąco zgodnie z wytycznymi – zapewnia Dorota Gibała.

Aktualizacja informacji otrzymanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie
W ognisku w KSW nr 1 u 31 osób potwierdzono wynik dodatni. Od dnia 24 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich, a 17 osób wyzdrowiało. Ognisko w chwili obecnej jest w trakcie wygaszania.

Obecnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 36 689 osób, a zmarło 1 542.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów