Ustrzyki Dolne
czwartek, 14 stycznia 2021

40 bieszczadzkich żubrów do odstrzału (WIDEO)

40 bieszczadzkich żubrów do odstrzału (WIDEO)<br/>fot. RDLP w Krośnie
fot. RDLP w Krośnie

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 40 żubrów w Bieszczadach. Cierpią one na telazjozę - groźną i silnie inwazyjną chorobę, która sprawia, że zwierzęta borykają się ze ślepotą, co prowadzi w konsekwencji do ich śmierci.

Telazjoza to choroba powodowana przez nicienie, które żyją w gałkach ocznych m.in. przeżuwaczy. Powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć. Na schorzenie to cierpi część bieszczadzkiej populacji żubrów, a dokładnie stada żyjące w zachodniej części gór. Jak informują Lasy Państwowe, choroba jest inwazyjna, ponieważ przenoszą ją muchy. Jeszcze w ubiegłym roku na telazjozę cierpiało kilkanaście żubrów, w tym roku naliczono ich ok. 40. Jak podają weterynarze, od jednego chorego żubra zarażają się średnio cztery kolejne.

Żubry są objęte ścisłą ochroną, dlatego decyzja o eliminacji pojedynczych osobników jest ostatecznością. Jednak, zdaniem leśników, jedynym sposobem na spowolnienie inwazji pasożytów jest odstrzał maksymalnie do 40 najbardziej chorych (będących źródłem nicieni) i cierpiących żubrów. Pozwoli to również zabezpieczyć istnienie całej populacji bieszczadzkiego stada.

Więcej w materiale wideo.

 

autor: RED
źródło: RDLP w Krośnie