Ustrzyki Dolne
sobota, 4 lipca 2020

40 zakażeń w regionie

40 zakażeń w regionie<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Wojewódzki sanepid poinformował dziś aż o 40 nowych zakażeniach na Podkarpaciu. To największa liczba dobowych zakażeń, jaką do tej pory zdiagnozowano w regionie. Najwięcej osób choruje w powiecie jarosławskim i przemyskim. Wśród zakażonych są osoby duchowne i pracownicy zakładów mięsnych.

„Mamy 314 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (93), wielkopolskiego (57), podkarpackiego (40), małopolskiego (29), mazowieckiego (28), łódzkiego (21), podlaskiego (13), lubelskiego (10), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), dolnośląskiego (3) i świętokrzyskiego (2)” - poinformował w sobotę rano resort zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 70-K Zgierz, 88-K Łódź, 56-M Racibórz, 79-M Warszawa. Większość osób miała choroby współistniejące.

W związku z błędnym usunięciem zgonu z 15.04.2020 r. z woj. mazowieckiego, korygujemy statystykę zgonów.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 40 975 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 28 534 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 12 441.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 10 osób, 1984 poddane są kwarantannie, a w izolacji przebywają 173 osoby – informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 98 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 734 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 412 osób wyzdrowiało. Odnotowano 51 zgonów. Kolejne 9 osób, które wyzdrowiały to 6 osób z powiatu jarosławskiego, 2 osoby z m. Rzeszowa, oraz jedna osoba z powiatu przemyskiego.

Dziś WSSE potwierdziła aż 40 nowych przypadków. Do tej pory to największa liczba zakażeń potwierdzonych w ciągu jednej doby na Podkarpaciu. Wśród zakażonych jest: 19 osób z powiatu jarosławskiego, w tym jedenaście kobiet i ośmiu mężczyzn - wszyscy w izolacji oraz 10 osób z powiatu przemyskiego, w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn (izolacje i jedna hospitalizacja), 6 osób z miasta Przemyśla, w tym pięć kobiet (hospitalizowane) i mężczyzna w izolacji, 3 osoby z powiatu przeworskiego, w tym dwie kobiety i mężczyzna (izolacje) oraz po jednej osobie z powiatu sanockiego i tarnobrzeskiego (izolacje).

Aktualna sytuacja na terenie województwa podkarpackiego 4 lipca

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu
Obecnie na terenie powiatu jarosławskiego występowanie nowych potwierdzonych przypadków ma powiązania z ogniskami, które do tej pory podawane były osobno. W trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że ogniska wzajemnie się łączą, w związku z tym informację z terenu powiatu przedstawiać będziemy jako całość.

W ogniskach na terenie powiatu odnotowano łącznie 187 osób z pozytywnym wynikiem w tym:

115 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (45 pacjentów z COM 11 osób personelu medycznego 59 osób z kontaktu).

15 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy ogniska wiązanego z Zakładami Mięsnymi w Jarosławiu, w tym 13 pozytywnych wyników u pracowników Zakładów Mięsnych oraz 2 osób z kontaktu.

11 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu (4 osoby z kontaktu i 7 osób – personel medyczny).

46 osób z pozytywnym wynikiem początkowo wiązanych z rodzinnym ogniskiem w miejscowości Piwoda.

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 28 osób, odnotowano 12 zgonów, a 538 osób objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu
W ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza u 31 osób potwierdzono wynik dodatni (9 pracowników i 21 osób z kontaktu), 7 osób wyzdrowiało.

W dniach od 30 czerwca do 3 lipca potwierdzono 9 pozytywnych wyników u pracowników sklepu LIDL w Przemyślu. Wstępne ustalono, że źródłem zakażenia może być styczność z osobą z ogniska w Jarosławiu. Kwarantanną objęto 87 osób (w tym pracowników oraz ich rodziny). W budynku została przeprowadzona dwukrotna dezynfekcja, a do pracy skierowany został inny zespół pracowników.

W parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie potwierdzono wynik dodatni u osoby duchownej i 4 osób z kontaktu. Osoby z bezpośredniej styczności zostały objęte kwarantanną.

Badania u osób na kwarantannie prowadzone są na bieżąco zgodnie z wytycznymi. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy
W dniu 3 lipca otrzymano informację o dodatnim wyniku osoby duchownej z Parafii Św. Jadwigi w Dębicy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny kwarantanną objął 53 osoby z kontaktu (kapłanów, osoby ze służby liturgicznej, grupy apostolskiej i innych), a 118 osób nadzorem epidemiologicznym. Badania osób z kontaktu zaplanowane są zgodnie z obowiązującymi wytycznymi na siódmy dzień od narażenia. Kościół został zamknięty i zdezynfekowany. Od dnia dzisiejszego uroczystości kościelne będą kontynuowane przez księży z innych parafii powiatu.

Aktualizacja informacji otrzymanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie
W ognisku w KSW nr 1 u 31 osób potwierdzono wynik dodatni (w tym u 3 osób duchownych, 8 osób personelu medycznego, 6 pacjentów i 14 osób z kontaktu). Od dnia 24 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich.

Liczbowo - 31 osób z wynikiem dodatnim, jeden zgon, a 11 osób wyzdrowiało. Ognisko w chwili obecnej jest w trakcie wygaszania.

Wszystkie osoby z dodatnim wynikiem są hospitalizowane lub przebywają w izolacji. Osoby przebywające w kwarantannie po uzyskaniu wyniku dodatniego są kierowane na izolację lub w razie pogorszenia stanu zdrowia są hospitalizowane.

Ogółem w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 35 719, zmarło już 1 512 osób.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów