Ustrzyki Dolne
wtorek, 2 czerwca 2020

62 tys. dolarów przemycał w... kieszeni

62 tys. dolarów przemycał w... kieszeni<br/>fot. mat. pras. KAS
fot. mat. pras. KAS

Obywatel Polski, próbował do kraju wwieźć niezgłoszone do kontroli znaczne ilości pieniędzy. 62 tys. dolarów chciał przeszmuglować w kieszeniach spodni. Mężczyzna dobrowolnie poddał się odpowiedzialności i na poczet grożącej kary wpłacił kwotę 10 tys. zł.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli dewizowej osób przekraczających pieszo przejście graniczne w Medyce, wykryli u jednego z podróżnych niezgłoszone do kontroli znaczne ilości środków pieniężnych. Gotówkę bez wymaganego zgłoszenia przenosił przez granicę 38-letni obywatel Polski. W jego kieszeni znajdowało się niemal 62 tys. dolarów amerykańskich i ponad tysiąc polskich złotych.

Mężczyzna dobrowolnie poddał się odpowiedzialności i na poczet grożącej kary wpłacił kwotę 10 tys. zł.

- To kolejna w tym roku próba nielegalnego przewozu przez granicę środków pieniężnych, wykryta przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim – wyjaśnia mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. - W kwietniu br. funkcjonariusze KAS podczas kontroli ciężarówki na przejściu granicznym w Korczowej ujawnili równowartość 430 tysięcy złotych, które z naruszeniem obowiązujących procedur przewoził 28- letni ob. Ukrainy.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

 

autor: oprac. paba
źródło: KAS