Ustrzyki Dolne
czwartek, 12 maja 2022

Alert RCB przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem

Alert RCB przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem

W czwartek przez Polskę przejdzie dynamiczny front atmosferyczny. W naszym regionie pojawią się burze, które lokalnie mogą mieć gwałtowny przebieg. Przed niebezpieczną pogodą ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB został wysłany do mieszkańców części trzech województw.

W ciągu dnia front będzie przemieszczał się na wschód oraz południe i to tam prognozujemy więcej chmur, przelotne opady deszczu i burze. Mogą nieść dość niebezpieczne zjawiska, przede wszystkim silny wiatr, w porywach do 75-95 km na godz. Burzom będą także towarzyszyć krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu do 20 mm, a nawet grad.

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, alert RCB został wysłany do mieszkańców województw:

  • lubelskiego – powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość,
  • małopolskiego – powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz,
  • podkarpackiego – powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów.

W związku z ryzykiem burz, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed tymi zjawiskami dla wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Mają one zarówno pierwszy, jak i drugi stopień w trzystopniowej skali.

źródło: onet.pl