Ustrzyki Dolne
czwartek, 21 lutego 2019

BdPN – nie wszystkie szlaki otwarte dla turystów

BdPN – nie wszystkie szlaki otwarte dla turystów<br/>fot. scrn kamery BdPN
fot. scrn kamery BdPN

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że nie niektóre szlaki nadal pozostają zamknięte. Dodatkowo Bieszczadzka Grupa GOPR wciąż utrzymuje I stopień (najniższy) zagrożenia lawinowego.

Uwaga! W Bieszczadach warunki pogodowe są zmienne. Pamiętajmy, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia. Pokrywa śniegowa ma zróżnicowaną grubość, na stromych podejściach jest ślisko. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjściu w góry.

Jak informują ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR „Po kilkudniowym ociepleniu ponownie nastąpił spadek temperatur /w dzień do -2°C/, powodujący zamarzanie powierzchniowej warstwy skrystalizowanego śniegu tworząc twardą, niełamliwą powłokę. Nieznaczne zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów przewianego śniegu o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych i szczególnie o wystawach północnych, północno - wschodnich i wschodnich.

Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 100 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Na stokach południowych pojawiły się lokalnie miejsca pozbawione pokrywy śnieżnej. Najbliższa doba ze słabymi, przelotnymi opadami śniegu, temperaturami ujemnymi i wiatrem północno-zachodnim do 60 km/h, co jednak nie powinno wpłynąć na wzrost zagrożenia lawinowego.
Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności. Miejscami możliwe oblodzenia”

Bieszczadzki Park Narodowy informuje , że względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak oraz powalone drzewa nadal zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków:

  • szlak zielony: Wetlina - Jawornik,
  • szlak czerwony: Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec,
  • ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” (ze względu na brak możliwości dojazdu samochodem do parkingu w Bukowcu).

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej BdPN.

Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Dodatkowo - Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300 lub 985. zainstaluj w telefonie aplikacje RATUNEK.

 

BdPN – nie wszystkie szlaki otwarte dla turystów<br/>fot. BdPN
fot. BdPN
autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR