Ustrzyki Dolne
sobota, 14 marca 2020

BdPN – szlaki otwarte dla turystów

BdPN – szlaki otwarte dla turystów<br/>fot. scrn kamera BdPN
fot. scrn kamera BdPN

Wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne dla turystów. Zamknięte zostało natomiast muzeum, stanice koni huculskich, a obiekty noclegowe odwołały rezerwacje.

Bieszczadzki park narodowy informuje, że wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne, leżące na jego terenie są dostępne. W niższych częściach gór powoli zanika już pokrywa śnieżna, ale zalega błoto pośniegowe, miejscami grunt jest odsłonięty. W wyższych partiach gór utrzymuje się nierównomierna, topniejąca pokrywa śnieżna o grubości 0-60 cm (w miejscach zawianych do 1 m).

Na szlakach jest mokro, drewniane elementy pomostów i dylowanek są śliskie, lokalnie występować mogą oblodzenia. Należy zachować ostrożność - poślizgnięcie się na zalodzonym zboczu lub płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Obowiązuje 1 (niski) stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach mogą zalegać powalone przez wiatr i śnieg drzewa, możliwe do obejścia.

Utrzymują się temperatury dodatnie, w górnych partiach Bieszczadów może wiać silny wiatr. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. BdPN prosi również o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania parku w okresie zimowym.

W związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca, w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, obiekty noclegowe należące do Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostają zamknięte, a rezerwacje poczynione na okres stanu zagrożenia zostają odwołane.

Dodatkowo, od 14 marca do odwołania, nieczynny będzie Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach (Lutowiska 2). Informacji będą udzielane telefonicznie: (13) 461 03 50, bądź mailowo: oie@bdpn.pl. Komunikaty turystyczne na stronie www.bdpn.pl będą pojawiać się na bieżąco.

Zamknięte do odwołania jest również Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Ze względu na epidemię koronawiruza zamknięte dla odwiedzających są również Zachowawcza Hodowla Kinia Huculskiego w Wołosatym jak również Stanicy Konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN