Ustrzyki Dolne
sobota, 6 kwietnia 2019

BdPN - informacja o stanie szlaków.

BdPN - informacja o stanie szlaków.<br/>fot. scrn kamery BdPN
fot. scrn kamery BdPN

Większość szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym jest drożna. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, waha się od 0 cm w dolinach do 50 cm na stokach północnych i zacienionych. Bieszczadzka Grupa GOPR ogłosiła I – najniższy stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy nadal pozostaje zamknięta ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” na odcinku Beniowa – Sianki – źródła Sanu (Uwaga! Dojazd samochodem osobowym do skrzyżowania przy potoku Halicz, do parkingu w Bukowcu dojechać można tylko samochodem terenowym).

Jednocześnie informuje, że od 13 kwietnia w punktach informacyjno – kasowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego pobierane będą opłaty wstępu oraz opłaty parkingowe. Obiekty sanitarne znajdujące się przy punktach informacyjno – kasowych udostępniamy bezpłatnie.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Bieszczadzka Grupa GOPR na swojej stronie internetowej informuje, że nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu nawianego o znacznej grubości.
„Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza powodują rozmiękanie powierzchniowych warstw śniegu. Występujące w całym przekroju stare, zmetamorfizowane warstwy śniegu poprzedzielane lodem i lodoszrenią są na ogół ze dobrze związane i stabilne. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych, szczególnie o wystawach północnych i północno – wschodnich. Występująca na zboczach o wystawach północnych zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność i kształtuje się na poziomie 30 ÷ 100 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione z niewielką ilością śniegu w płatach. W najbliższej dobie nieznaczny spadek temperatur, wiatr umiarkowany południowo-wschodni oraz możliwe opady deszczu.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.”

 

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR