Ustrzyki Dolne
sobota, 25 kwietnia 2020

BdPN: Szlaki udostępnione, ale przestrzegajcie zasad!

BdPN: Szlaki udostępnione, ale przestrzegajcie zasad!<br/>fot. Zdzisław Mołodyński
fot. Zdzisław Mołodyński

Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił szlaki turystyczne dla turystów, ale przypomina, że wizyta w parku będzie ograniczona wyłącznie do kilkugodzinnej pieszej wędrówki. Zamknięte są wiaty, deszczochrony oraz schroniska. Otwarto punkty kasowe, ale bilety do parku można kupić również drogą elektroniczną.

Udostępnianie turystyczne parku narodowego w dobie pandemii jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Oprócz całego katalogu przepisów związanych z Ustawą o Ochronie Przyrody, na których bazuje „Regulamin Parku” dochodzą jeszcze wytyczne związane z zachowaniem się w przestrzeni publicznej w czasie pandemii.

- Na razie nie planujemy otwierać żadnych obiektów administracyjnych służących edukacji przyrodniczej. Zamknięte są wiaty, deszczochrony czy pola biwakowe – czyli miejsca architektury drewnianej, w których mogą gromadzić się turyści - informuje Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Ważną dla nas sprawą będzie uruchomienie 16 obiektów sanitarnych, które były zwykle otwierane w tym czasie. Spróbujemy zabezpieczyć dla turystów mydło w płynie i środek dezynfekujący, aczkolwiek mamy obawy o to, czy on nie będzie ginął. To będą jedyne miejsca w których będzie można zdezynfekować dłonie.

Nie ma warunków do dłuższego pobytu w górach, gdyż schroniska, hotele i gastronomia jeszcze nie mogą pracować. Na terenie parku czynne są tylko dwa małe sklepy z artykułami spożywczymi, dlatego wizyta w parku będzie ograniczona wyłącznie do pieszej wędrówki.

Pracownicy BdPN przypominają o zasadach panujących na terenie parku:

- wszystkie obiekty administracyjne, służące edukacji przyrodniczej czy schroniska pozostają w dalszym ciągu zamknięte,

- w wielu miejscach BdPN leży jeszcze śnieg, dlatego trzeba się odpowiednio przygotować do wycieczek,

- występuje zagrożenie pożarowe - szczególnie na zboczach południowych, dlatego bezwzględnie zakazuje się używania otwartego płomienia ognia (np. papierosa),

- parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkowych parkingach i parkingach gminnych - BdPN zastrzega sobie prawo do ograniczania ich pojemności w celu zachowania niezbędnych odstępów i regulowania ilości osób na szlakach pieszych!

- należy zakrywać usta i nos (na parkingach) oraz zachowywać 2 metrowy odstęp od innych. Te uwagi dotyczą również powierzchni widokowych, gdzie gromadzą się turyści.

- w czasie zwiedzania możemy przytrzymywać się poręczy, dlatego warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne. W punktach informacyjno-kasowych dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Obowiązku zakrywania twarzy nie ma w lesie i w terenie otwartym,

- wstęp do parku jest płatny. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Płatność możliwa jest tylko gotówką.

BdPN  przypomina, że z pieniędzy ze sprzedaży biletów wstępu finansowana jest ochrona przyrody, opłacane podatki oraz finansowane jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (15 proc. od biletu), które pomaga turystom w trudnych sytuacjach. Z tych opłat utrzymywane jest również kilkanaście toalet, które są nieodpłatnie udostępniane turystom. Dodatkowo, częściowo pokrywane są koszty oczyszczania parku z odpadków stałych itd.

- należy bezwzględnie słuchać poleceń Straży Parku i innych służb działających na terenie BdPN (np. Straż Graniczna czy GOPR),

- BdPN zwraca uwagę, iż niepłoszone zwierzęta zmieniły swoje zachowanie w ostatnim okresie i istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z nimi na drodze czy szlaku.

Bilety przez internet
Od dnia 24 kwietnia bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego można kupić również w formie elektronicznej, przez stronę internetową: bdpn.eparki.pl

Bilet zakupiony drogą elektroniczną (bilety są imienne) wraz z dowodem tożsamości należy okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak.

Komunikaty będą dodawane na bieżąco na stronie internetowej bdpn.pl ponieważ planowane są dalsze remonty szlaków po zimie oraz zmiana przebiegu niektórych odcinków.

 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN