Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 11 lutego 2019

Będzie żałoba narodowa po śmierci premiera Olszewskiego - AKTUALIZACJA

Będzie żałoba narodowa po śmierci premiera Olszewskiego - AKTUALIZACJA<br/>fot. IPN
fot. IPN

W tym tygodniu prezydent ogłosi decyzję o terminie żałoby narodowej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego - poinformował w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera. Żałoba będzie trwała dłużej niż jeden dzień.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W rozmowie z TVN24 Andrzej Dera przekazał, że obecnie trwają rozmowy między premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego. - Jest taki zamiar, żeby zakończyła się w sobotę po uroczystościach pogrzebowych. I żeby była dłuższa niż jeden dzień. Takie są plany w tej chwili, jeśli chodzi o ogłoszenie żałoby i ona zostanie ogłoszona na początku tego tygodnia przez pana prezydenta - dodał prezydencki minister.

Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem. Jak przypomina TVN24, odstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie w rodzinie kolejarskiej związanej z PPS. W 1943 r. podczas okupacji wstąpił do Szarych Szeregów, był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim.

W 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości (1953-54), później w latach 1954-56 w Polskiej Akademii Nauk (w Zakładzie Nauk Prawnych). Opozycjonista w czasach PRL.

W latach 1956-57 należał do redakcji tygodnika "Po prostu", gdzie wraz z Walerym Namiotkiewiczem i Jerzym Ambroziewiczem opublikował tekst "Na spotkanie ludziom z AK", wzywający do rehabilitacji żołnierzy AK.

- Pogrzeb byłego premiera Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, a żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty - poinformował w poniedziałek Polskie Radio marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

autor: oprac.paba
źródło: http://www.tvn24.pl