Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 2 grudnia 2019

Betlejemskie Światło Pokoju znów w Ustrzykach Dolnych

Betlejemskie Światło Pokoju znów w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. swiatlo.zhp.pl
fot. swiatlo.zhp.pl

„Światło, które daje moc…” - to hasło, które w tym roku towarzyszy sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesione rękami setek harcerek i harcerzy dociera do najdalszych rejonów świata. W tym roku mieszkańcy Ustrzyk Dolnych znów mogą zabrać je do swoich domów.

Betlejemskie Światło pokoju, po świecie krąży wraz z przesłaniem Jana Pawła II:
„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”.

Jak przypominają harcerze, cała historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Niezmiernie miło nam poinformować, że w okresie przedświątecznym od 16 do 20 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju będą mogli odebrać również mieszkańcy Ustrzyk Dolnych.
Zapraszamy wszystkich do Stanicy Harcerskiej „Bieszczadzki Trakt” przy ul. Korczaka 11, w godzinach od 15.00 do 19.00. (bieszczadzkitrakt.pl)

 

Betlejemskie Światło Pokoju znów w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. swiatlo.zhp.pl
fot. swiatlo.zhp.pl
autor: oprac. paba
źródło: bieszczadzkitrakt.pl / swiatlo.zhp.pl