Ustrzyki Dolne
piątek, 10 stycznia 2020

„Bezpieczne ferie 2020” - działania podkarpackiej Policji

„Bezpieczne ferie 2020” - działania podkarpackiej Policji<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Na terenie województwa podkarpackiego ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne ferie 2020”. Chodzi o zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży wypoczywającym na feriach w naszym województwie. Policja będzie kontrolować autokary, zimowiska, stoki narciarskie oraz podkarpackie drogi.

Policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw, ale odwiedzą też zimowiska oraz będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Pod ich kontrolą będą też „dzikie lodowiska” i osiedlowe place zabaw.

Policja przypomina, że również rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Przypominać o zagrożeniach, oraz przypomnieć w jaki sposób, w razie potrzeby mogą, wezwać pomoc.

Bezpieczeństwo na stokach
Celem policjantów w czasie ferii jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów. Ale pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność za pociechy na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Jedną z podstawowych zasad jest  obowiązkowe korzystanie z kasku przez dzieci, które nie skończyły 16 lat.

Od stycznia policjanci prowadzą też kampanię informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której promują odpowiedzialne postawy narciarzy i snowboardzistów. Elementem kampanii jest też konkurs plastyczny „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Więcej na ten temat TUTAJ.

Kontrole autokarów
Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież. Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą szczególną uwagę będą zwracali na: stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów, zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania, prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań „Bezpieczne ferie 2020”. W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w miejscowych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli.
Kontrola autokarów w Bieszczadach: KPP w Lesku ul. Bieszczadzka (parking przy drodze W-893) tel. - 510 997 428 oraz KPP w Ustrzykach Dolnych ul. 29 Listopada 21 (parking hali sportowej), ul. 29 Listopada 33 (parking KPP Ustrzyki D.) tel. - 608 358 551.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku, zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto policjanci radzą, aby przed wyjazdem poświęcić kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, zapoznać się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą.

Wybierając się na zimowy wypoczynek kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeśli to możliwe należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Zabezpiecz swój dom
Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, które może okazać się łakomym kąskiem dla przestępców. Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na ferie zimowe. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania, oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”!

Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania: wyposażenie drzwi w odpowiednie zamki patentowe, zadbanie o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód. Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, by nie zostawić dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

 

autor: oprac. paba
źródło: KWP RZESZÓW