Ustrzyki Dolne
środa, 28 grudnia 2016

Bieszczady na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Weź udział w konsultacjach.

Bieszczady na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Weź udział w konsultacjach.<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

- Mamy wyjątkową okazję, aby fragment bieszczadzkich lasów znalazł się na Światowej Liście Obiektów UNESCO. Obecnie jest tam tylko jeden z polskich obiektów przyrodniczych Białowieski Park Narodowy – przekonywał radnych powiatu bieszczadzkiego Tomasz Winnicki, wicedyrektor BdPN.

Wicedyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Tomasz Winnicki, na sesji Rady Powiatu Bieszczadzkiego poprosił radnych o pozytywną opinię na temat planowanego włączenia „Lasów o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Liście UNESCO obecnie znajduje się 203 obiekty przyrodnicze, 814 kulturowych i 35 przyrodniczo-kulturowych. Obiekty wpisane na Listę stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „najwyższa powszechna wartość” uznana w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

- Konwencja w Polsce została ratyfikowana w 1976 roku. Z polskich obiektów przyrodniczych jest na niej obecnie tylko Białowieski Park Narodowy. Mamy więc wyjątkową okazję, aby znalazły się na niej obszary należące do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które zajmą obszar 3 tys. 300 ha – mówił Winnicki.
BdPN na Listę UNESCO chce wpisać 10 proc. swojego obszaru m.in. w okolicach Tworylnego, Wetliny, Solinki, fragmentu Połoniny Wetlińskiej, Terebowca i Wołosatki. - Chodzi o obszar, który ma charakter pierwotny czyli nietknięty gospodarką człowieka od minimum stu lat. Tereny, które chcemy wpisać na listę UNESCO i tak już leżą w strefach ścisłych rezerwatów i przylegają do obszarów UNESCO na Słowacji i Ukrainie - wyjaśniał wicedyrektor. - Sposób gospodarowania na tych obszarach się nie zmieni. Nasze lasy nie są gorsze, a dla nas będzie to wielkie wyróżnienie.

Wicedyrektor Winnicki wyjaśniał też radnym, że obecnie na wpis na listę czekają 33 obszary z 11 państw, w tym jeden z Polski. - Na początku na liście znajdowała się setka państw, jednak po weryfikacji zostało ich tylko jedenaście. Są to państwa, które znajdują się w europejskim obszarze buka karpackiego – mówił.

Dodał również, że jego apel do radnych został skierowany dlatego, że w 2015 roku zmieniły się przepisy prawa międzynarodowego, w których został zawarty wymóg konsultacji społecznych. Park prowadzi konsultacje m.in. poprzez ankietę internetową na swojej stronie internetowej. Konsultacje trzeba przeprowadzić do końca grudnia 2016 r.

Radni Powiatu Bieszczadzkiego jednogłośnie zaakceptowali projekt.

Więcej o projekcie -
https://bdpn.pl/dokumenty/lasy%20o%20charakterze%20pierwotnym%20w%20karpatach%20wschodnich_konsultacje.pdf
Uwagi można zgłaszać do dnia 31 grudnia 2016 roku na adres dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego (Ustrzyki Górne 19, 38-713 Lutowiska) lub przez ankietę elektroniczną.

ANKIETA:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdTO5Ru1WhTwtS2H9jmdoyMNITSlxubGrtnVjAxdbR3HU88ZA/viewform

 

autor: paba


powiązane artykuły: