Ustrzyki Dolne
wtorek, 20 marca 2018

Bieszczadzka Droga Krzyżowa - II komunikat

Bieszczadzka Droga Krzyżowa - II komunikat<br/>fot. Zygmunt Krasowski
fot. Zygmunt Krasowski

Bieszczadzki Park Narodowy wydał drugi komunikat dotyczący uczestnictwa w Drodze Krzyżowej z Wołosatego na Przełęcz Bukowską. W górach panują bardzo trudne warunki zimowe. GOPR wciąż utrzymuje II stopień zagrożenia lawinowego.

Bieszczadzki Park Narodowy, informuje pielgrzymów planujących uczestnictwo w Drodze Krzyżowej na trasie Wołosate-Przełęcz Bukowska, o bardzo trudnych warunkach zimowych, szczególnie o zalegającej bardzo grubej pokrywie śnieżnej, utrudniającej przemieszkanie się po szlaku.
Sytuacja w górach jest zmienna, stąd szczegółowa informacja dotycząca organizacji Drogi Krzyżowej w nawiązaniu do spodziewanej sytuacji pogodowej w dniu 24 marca (sobota) zostanie opublikowana w dniu 22 marca (czwartek).


Opis panującej sytuacji w górach
Bieszczadzka Grupa GOPR wciąż utrzymuje II stopień zagrożenia lawinowego. „Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania desek śnieżnych ze śniegu odłożonego przez wiejący wiatr z kierunku północno-zachodniego. Pokrywa zbudowana z wielu warstw o różnej twardości poprzedzielana warstwami lodu i lodoszreni na ogół dobrze ze sobą związanych. Powierzchniowe warstwy pokrywy zbudowane ze śniegu przewianego. Silna działalność wiatru w ostatnich dniach utworzyła na stokach zawietrznych przy górnej granicy lasu liczne zaspy i nawisy śnieżne sięgające od 150 cm do 300 cm. Wzrost pokrywy śnieżnej wraz ze wzrostem wysokości. Szlaki nieprzetarte i zawiane. W osłoniętych miejscach, pod nawianymi depozytami, cienka warstwa zbudowana ze śniegu przewianego i kryształów o formach kanciastych o małej spójności. Obecność tej warstwy sprzyja szerokiej propagacji - większa powierzchnia potencjalnej deski śnieżnej” - informują na stronie internetowej ratownicy.

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób
Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

 

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR


powiązane artykuły: