Ustrzyki Dolne
czwartek, 12 marca 2020

Bieszczadzkie gminy bronią się przed pandemią

Bieszczadzkie gminy bronią się przed pandemią<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Monitorowanie turystów oraz mieszkańców, ograniczenia pracy urzędów, środki dezynfekujące w obiektach publicznych, obowiązkowe pomiary temperatury, odwołane imprezy kulturalne i sportowe – bieszczadzkie gminy dostosowują się do rządowych zaleceń odnośnie pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. W Polsce mamy już potwierdzone 47 przypadki zachorowań.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę pandemię koronawirusa SARS-Cov-2. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że jest zaniepokojony zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. - Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - mówił szef WHO.

Nowy koronawirus zaraził dotąd ponad 121 tys. osób z Azji, Europy, Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. W Polsce wykryto dotąd 31 przypadków. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba spraw poza Chinami wzrosła trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych krajów potroiła się - mówił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. - W nadchodzących dniach i tygodniach spodziewamy się, że liczba przypadków, liczba zgonów i liczba dotkniętych krajów wzrośnie jeszcze bardziej - dodał.

Tedros mówił, że kilka krajów dobrze poradziło sobie z tłumieniem epidemii. Skrytykował jednak część światowych liderów za to, że nie podjęli wystarczająco szybkiego lub drastycznego działania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.

Wczoraj polski rząd podjął decyzję o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w kraju. Żłobki, przedszkola, kluby dziecięce i szkoły będą zamknięte do 25 marca. W związku z koronawirusem wstrzymano również działalność placówek kulturalnych. Zamknięte będą kina, teatry i muzea.

Ustrzyki – odwołana prezentacja MKS oraz konferencja pszczelarska

Bieszczadzkie powiaty i gminy na poważnie potraktowały zalecenia rządu. Na stronach internetowych pojawiły się informacje, jak należy postępować, by uniknąć zakażenia. Wszędzie zwołano Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego, które ustanowiły zalecenia dla mieszkańców oraz urzędów. Zakazano odwiedzin w szpitalach, ograniczono też kontakt z petentami w urzędach.

W powiecie bieszczadzkim zostały odwołane wszystkie zajęcia w szkołach oraz przedszkolach. Po spotkaniu sztabu kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych, w którym uczestniczył m.in. burmistrz, dyrektorzy jednostek oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zdecydowano również, że zawieszone zostaną zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz działalność otwartego niedawno Domu Seniora– osoby starsze są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem. Dodatkowo nie odbędą się m.in.: Dni Patrona SP nr 2 i międzyszkolne zawody sportowe. Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych poinformował natomiast o odwołaniu III Bieszczadzkiego Forum Zawodowców.

Odwołane zostają również wszelkie wydarzenia kulturalne, w tym „Piłkarski piątek. Prezentacja drużyny MKS Arłamów Ustrzyki Dolne”, która miała się odbyć 13 marca oraz Konferencja Pszczelarska z 21 marca. - Mając na uwadze dynamikę rozprzestrzeniania się koronowirusa, stoję na stanowisku, żeby takie imprezy odwołać – mówił podczas zebrania Wiktor Fidor, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych. - Dynamika jest tak duża, że nie powinniśmy organizować takich spotkań.

Burmistrz razem z członkami zespołu wydali rekomendacje dla jednostek oraz mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne, które obowiązują do 29 marca 2020 roku. - Na bieżąco będziemy monitorować sytuację jaka panuje w gminie Ustrzyki Dolne w związku z koronawirusem – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Jednak mając na uwadze zmieniającą się z dnia na dzień sytuację, musimy pozostać cały czas w gotowości. Będziemy informować o wszelkich ewentualnych zmianach sytuacji.

W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z szerzeniem się koronawirusa, do odwołania zamknięto Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych oraz odwołano zajęcia edukacyjne dla uczniów.

W gminie Czarna odwołano Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy. W Lutowiskach odwołano m.in. Turniej w piłkę siatkową o „Puchar Wójta Gminy Lutowiska”. Na 2 tygodnie zamknięte będzie też szkolne schronisko młodzieżowe.

Lesko – spotkanie w sprawie funduszy unijnych odwołane

Zarządzenie w sprawie wprowadzenia prewencyjnych postępowań w związku koranawirusem COVID-19 ustaliła również gmina Lesko. Burmistrz Adam Snarski również odwołał wszelkie wydarzenia, które miały być organizowane na terenie gminy. Na spotkaniu z dyrektorami placówek przypomniano zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Sytuacja jest poważna i nie można jej bagatelizować. Liczba zakażonych będzie rosła, a pomaga temu lekkomyślne traktowanie kwarantanny, czy zaleceń rządu lub samorządu – informuje burmistrz Leska. - Nie liczmy na to, iż pojawi się cudowna szczepionka, która wszystkich do maja wyleczy i wszystko wróci do normy - opracowanie szczepionki i jej wdrożenie na globalną skalę to wiele miesięcy pracy, o ile wirus nie będzie mutował, później przyjdzie nam się zmierzyć z recesją gospodarczą – dodaje.

W gminie oprócz zamknięcia szkół i przedszkoli, wprowadzono też zakaz imprez m.in. tych organizowanych przez Bieszczadzki Dom Kultury i leską bibliotekę, odwołano też spotkanie dotyczące dotacji unijnych na działalność gospodarczą. Nie odbędą się też Mistrzostwa Gminy Lesko w Tenisie Stołowym, które miały się odbyć w Średniej Wsi. Do odwołania zostały również wstrzymane dyżury burmistrza Leska.

Zamknięte do odwołania jest Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków oraz Regionalne Centrum Kultury w Myczkowie. Gminny Ośrodek Kultury w Polańczyku zawiesił wszystkie zajęcia sportowe w tym szachy, zajęcia oldboys, treningi na trampolinach, tańce Latino i zajęcia fitness.

W gminie Cisna po spotkaniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ustalono m.in., że wprowadza się bezwzględny nakaz spisywania wszystkich osób przebywających w obiektach turystycznych i gastronomicznych.

Sołtysi dostali nakaz monitorowania mieszkańców wracających z zagranicy i informowanie ich o konieczności poddania się obserwacji i kwarantannie domowej oraz informowanie GZZK o osobach powracających z rejonów i obszarów objętych koronawirusem – takie zalecenia wydała też gmina Solina.

Wprowadzono też nakaz ewidencji osób odwiedzających Urząd Gminy spoza terenu gminy. Do 24 marca, zawieszono też wydawanie worków na odpady komunalne i przyjmowanie deklaracji śmieciowych.

Urzędnicy proszą również wszystkich mieszkańców Bieszczad o ograniczenie wizyt w urzędach gmin – wskazany jest kontakt telefoniczny i wcześniejsze ustalanie wizyt.

 

autor: paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne / UMiG Lesko / UG Cisna / UG Solina / UG Czarna / UG Lutowiska / Ministerstwo Zdrowia / businessinsider.com.pl