Ustrzyki Dolne
czwartek, 9 lipca 2020

„Bitwa o wozy” - bieszczadzcy strażacy proszą o wysoką frekwencję!

„Bitwa o wozy” - bieszczadzcy strażacy proszą o wysoką frekwencję!<br/>fot. MSWiA
fot. MSWiA

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. - Oczywiście nie ma znaczenia na kogo się głosuje, liczy się tylko udział w wyborach – zachęca do głosowania Jakub Doliwa, prezes OSP Lutowiska.

W piątek, 3 lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało z rąk ministra Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67 proc. do 86 proc. Jedną z takich gmin jest bieszczadzka gmina Cisna, w której do wyborów poszło 75 proc. uprawnionych.

Pieniądze na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

Na II turę wyborów prezydenckich z nadzieją patrzą też bieszczadzcy członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych. „Piszę jako strażak OSP Lutowiska z prośbą o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich. Państwo przy okazji wyborów zorganizowało tzw. „Bitwę o wozy”, w ramach której gminy w których będzie najwyższa frekwencja, otrzymają nowy wóz strażacki o wartości blisko miliona złotych!!!” - apeluje Jakub Doliwa, prezes OSP w Lutowiskach. W tej gminie do I tury wyborów poszło 63,55 proc. uprawnionych.

- Oczywiście nie ma znaczenia na kogo się głosuje, liczy się tylko udział w wyborach – zaznacza prezes Doliwa. - O tym, że gra jest warta świeczki przekonali się nasi sąsiedzi z gminy Cisna, którzy wygrali w ten sposób wóz w pierwszej turze wyborów. Nas, mieszkańców gminy Lutowiska jest tak mało, że jeśli się wszyscy zmobilizujemy, to się może naprawdę udać. Pprzypomnijcie o niedzielnym głosowaniu swoim najbliższym, bo każdy głos się liczy – przekonuje.

Druhowie z Lutowisk chętnie również pomogą wszystkim, którzy będą mieć problem z dostaniem się do lokalu wyborczego. Wystarczy zadzwonić do OSP Lutowiska – tel. 509 513 530 a druhowie zorganizują transport z każdego miejsca w gminie.

Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna – w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.

„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

 

autor: oprac. paba