Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 25 marca 2019

Budowę czas zacząć

Budowę czas zacząć<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Bieszczadzki Park Narodowy ogłosił przetarg na gruntowną modernizację schroniska na Połoninie Wetlińskiej, popularnie zwanej „Chatką Puchatka”. Jeśli wszystko potoczy się sprawnie, to po wyłonieniu wykonawcy, w okolicach wakacji, ruszą prace rozbiórkowe obiektu, a do nowego schroniska turyści będą mogli wejść w majowy weekend 2021 r. Cała inwestycja ma kosztować ok. 4 mln. zł.

Prace remontowo-budowlane obejmą szeroki zakres. Ich początkiem będzie częściowa rozbiórka dotychczas istniejącego obiektu. Następnie wykonawca przystąpi do postawienia nowej konstrukcji. W założeniu obiekt ma spełniać funkcję schronu turystycznego z miejscami noclegowymi na wypadek ciężkich warunków pogodowych, a także jako stacja edukacji ekologicznej BdPN. W planach jest też utrzymanie dyżurki Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego.

Generalnie obiekt po oddaniu do użytkowania ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, miejsce spożycia posiłku i obiekt sanitarny oraz, w sytuacjach awaryjnych, jako miejsce noclegowe w salach zbiorowych na ławach. Nie przewiduje się funkcjonowania schroniska jako obiektu hotelowego pobytu ani dla turystów, ani dla innej grupy użytkowników. Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby.

Przy okazji zostanie uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa. Zgodnie z projektem woda w ograniczonym zakresie będzie pobierana ze źródełka znajdującego się przy granicy lasu i transportowana w atestowanych pojemnikach do schroniska. Do celów komunalnych wykorzystywana zostanie woda opadowa, która systemem rynien gromadzona będzie w specjalnych zbiornikach. Na Połoninie Wetlińskiej zainstalowana zostanie także oczyszczalnia ścieków oparta o technologię sekwencyjnych reaktorów biologicznych SBR. Ścieki będą zbierane siecią kanalizacji z urządzeń sanitarnych i gromadzone w podziemnym zbiorniku retencyjnym na terenie działki, a następnie oczyszczane w biologicznej oczyszczalni ścieków. Ścieki oczyszczone odprowadzane będą do ziemi metodą rozsączu. Osad z reaktora biologicznego będzie suszony i zwożony podobnie jak inne odpady stałe. Przewidziano, że obiekt zasilany będzie w energię elektryczną uzyskaną z paneli fotowoltaicznych oraz z agregatora prądotwórczego. Ciepło turystom w schronisku zapewni centralne ogrzewanie z piecem na olej rzepakowy.

Wszystkie wymienione prace mają na celu zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki.

Prace przy schronisku wiązały się będą ze zmianami w korzystaniu ze szlaków turystycznych w okolicy inwestycji. Na okres prac budowlanych wyłączony z użytkowania zostanie sam obiekt jak i całe jego otoczenie. To spowoduje zmianę przebiegu szlaku czerwonego, biegnącego granią Połoniny Wetlińskiej. Turyści wędrujący żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżnej dotrą jedynie do granicy lasu. Tam będą musieli zdecydować się pójść - albo trawersem w kierunku Roha, albo przy granicy lasu do Brzegów Górnych. W punkcie rozwidlenia szlaków ma być postawiony namiot wojskowy, w którym turyści będą mogli się schronić w przypadku złej pogody czy też napić się herbaty.

Transport materiałów budowlanych odbywał się będzie drogą lotniczą z wykorzystaniem śmigłowca oraz w niewielkiej części tzw. „Końską drogą” biegnącą z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską. To również wpłynie na czasowe wyłączenie z użytkowania szlaków turystycznych.

W przypadku planowania wycieczki w tamten rejon należy śledzić stronę www.bdpn.pl, na której podawane będą aktualne komunikaty.

 

autor: ela


powiązane artykuły: