Ustrzyki Dolne
wtorek, 8 października 2019

Budżet Obywatelski – 250 tys. zł na pomysły mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne.

Budżet Obywatelski – 250 tys. zł na pomysły mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne.<br/>fot. UM Ustrzyki Dolne
fot. UM Ustrzyki Dolne

Znamy już wyniki V edycji Budżetu Obywatelskiego w gminie Ustrzyki Dolne. W tym roku mieszkańcy gminy mogli głosować na pięć zadań. Do realizacji przyjęto dwa a o tym, czy uda się zrealizować trzecie, zdecyduje Rada Miejska.

Najwięcej głosów mieszkańcy oddali na trzy zadania. Do realizacji w przyszłorocznym budżecie zakwalifikowały się jednak tylko dwa z Ustjanowej i z Nowosielec Kozickich.
Zadanie nr 2 - „Wzrost aktywności sportowej i rekreacyjnej mieszkańców Ustjanowej Dolnej i Górnej poprzez modernizację stadionu piłkarskiego”. Wnioskodawcy założyli modernizację stadionu czyli wykonanie piłkochwytów po obu stronach boiska, wykonanie ogrodzenia stadionu, wykonanie drenażu odprowadzającego wodę, zakup i montaż 50 krzesełek ze stelażem na trybunach, zakup sprzętu koszącego do utrzymania płyty boiska. Koszt tej inwestycji wyceniono na 100.000,00 zł, a oddano na niego 2161 głosów.
Drugim pomysłem zakwalifikowanym do BO jest zadanie nr 5 – „Wykonanie chodnika na cmentarzu komunalnym w Nowosielcach Kozickich”. Wniosek zakłada wykonanie alejki z kostki brukowej przez środek cmentarza komunalnego. Koszt tej inwestycji to 98.805,90 zł, a oddano na niego 1325 głosów.
Trzecim zadaniem, które zostało zaakceptowane przez komisję jest zadanie nr 1 – Rozbudowa kompleksu sportowo rekreacyjnego w Hoszowie. Tu do realizacji jest modernizacja płyty boiska w Hoszowie wraz i infrastrukturą (bramki), budowa altany spełniającej funkcję taneczną i miejsca do występów (scena) oraz adaptacja istniejącego pomieszczenia magazynu na toalety i zaplecze socjalno-techniczne. Koszt tego zadania to 100.000,00 zł. Na ten pomysł oddano też sporo głosów, bo aż 1106.

Zwycięskie zadania nr 2 i nr 5 zostaną uwzględnione w projekcie budżetu gminy. Natomiast inwestycja w Hoszowie będzie musiała uzyskać akceptację Rady Miejskiej. Zgodnie z uchwałą o BO, jeżeli kolejny projekt – w tym przypadku zadanie nr 1 - nie mieści się w limicie środków przeznaczonych na budżet obywatelski, to burmistrz może zarekomendować Radzie to zadanie. Razem z rekomendacją powinien zostać złożony też wniosek o zwiększenie środków finansowych na ten projekt, jednak nie więcej niż o 25 proc. ogółu środków przeznaczonych na budżet.

Całą listę zadań można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego.

 

autor: PK/paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne