Ustrzyki Dolne
wtorek, 11 czerwca 2019

Co się dzieje z dzieckiem w aucie podczas upałów? - FILM

Co się dzieje z dzieckiem w aucie podczas upałów? - FILM<br/>fot. scrn
fot. scrn

10-15 minut wystarczy aby pozostawione z samochodzie dziecko zmarło z powodu przegrzania. Policja apeluje, aby zwracać uwagę na dzieci i zwierzęta pozostawione w aucie i nie bać się interweniować. Pamiętaj, że twoja szybka reakcja może uratować im życie!

Przed nami gorące dni, w których temperatury mają przekroczyć 30 stopni. Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

10-15 minut wystarczy aby pozostawione z samochodzie dziecko zmarło z powodu przegrzania. Już po kilku minutach w mózgu i nerkach dziecka może dojść do zmian zagrażających jego życiu. Dzieci zapięte w fotelikach nie mają szans, aby sobie pomóc, a panika i płacz przyspieszają wycieńczenie organizmu.

 

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich dzieci samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.
 
Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Gdy planujemy podróż samochodem, w tak wysokich temperaturach, pamiętajmy aby wywietrzyć auto, zaopatrzyć się w zapas wody. Gdy czujemy, że nasza koncentracja spada, lub robi nam się słabo, zatrzymajmy się, wysiądźmy z samochodu, odpocznijmy kilka minut w cieniu.

autor: oprac. paba
źródło: KWP/onet.pl