Ustrzyki Dolne
piątek, 20 października 2017

Czarna. Basior do odstrzału.

Czarna. Basior do odstrzału.<br/>fot. Nadleśnictwo Cisna
fot. Nadleśnictwo Cisna

Od sierpnia do października na terenie gminy Czarna odnotowano co najmniej dziewięć przypadków zagryzienia psów przez wilka. Mieszkańcy gminy chcą by niebezpiecznego wilka odstrzelić. RDOŚ informuje, że w takim przypadku, zgodę na odstrzał można uzyskać w Warszawie.

W sierpniu i we wrześniu w gminie Czarna zaczęły ginąć psy. Znikały z wprost z podwórek. - Po Aresie została tylko obroża i zerwany łańcuch. To mały piesek, nie mógł sam się zerwać – mówi jedna z mieszkanek Czarnej. Druga z mieszkanek Czarnej Górnej, mówi że wilk wdarł się na jej posesję o godz. 19, kiedy zwykle przebywają tam jeszcze małe dzieci. - To prawdopodobniej jeden basior, który został odrzucony przez stado. Jednak w okolicy co raz częściej pojawiają się inne wilki, które nie boją się człowieka i podchodzą na podwórka. Grzybiarze wciąż natykają się na truchła zagryzionych saren, w okolicy robi się niebezpiecznie – mówią mieszkańcy Rabego.

Zdenerwowani mieszkańcy gminy poprosili więc o interwencję urzędników, którzy wysłali pismo do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jak zauważyła w piśmie do dyrektora RDOŚ Wojciecha Wdowika, zastępca wójta gminy Czarna Małgorzata Bartnik, zachowania opisane przez mieszkańców wskazują na zmniejszoną płochliwość tego osobnika lub osobników i może to stanowić zagrożenie dla człowieka. Wszystkie zaobserwowane w gminie przypadki stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Antoni Pomykała, Zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ odpisał, że z informacji które dostał RDOŚ wynika, że wszystkie odnotowane ataki zostały spowodowane przez wałęsającego się wilka. „Fakt zagryzienia psa należy zgłosić niezwłocznie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Zgłoszenie można do wykonywać telefonicznie pod numerem telefonu: 783 921 790."

(…)

Cały tekst w najnowszym wydaniu - GB 21

 

autor: paba


powiązane artykuły: