Ustrzyki Dolne
sobota, 23 marca 2019

Dobre warunki na szlakach

Widok na Tarnicę 23.08.19<br/>fot. scrn kamery BdPN
fot. scrn kamery BdPN

Większość szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym jest dostępna dla turystów. Jednak kilka odcinków nadal jest zamkniętych ze względu na zawieszone i grożące przewróceniem na szlak drzewa.

Jak informuje BdPN z ruchu turystycznego nadal wyłączone są: szlak żółty: Jawornik - Rabia Skała, szlak niebieski: Rabia Skała - Czerteż - Krzemieniec, ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu" na odcinku Beniowa - Sianki - źródła Sanu (Uwaga! Dojazd samochodem osobowym do skrzyżowania przy potoku Halicz, ograniczone możliwości parkingowe).

Pozostałe szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 10 cm w niższych partiach do ok. 100 cm w strefie połonin i jest na ogół dobrze związana i stabilna. Szlaki są miejscami oblodzone i śliskie. Zalecane jest używanie raków lub raczków.

BdPN przypomina, że trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków. Należy pamiętać, że w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.  

Jak informuje Bieszczadzka Grupa GOPR w Bieszczadach panuje I – najniższy stopień zagrożenia lawinowego. „Nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu nawianego o znacznej grubości. Powierzchniowe warstwy śniegu zsiadłego, mokrego zalegające na twardych, zmrożonych szreniach i lodoszreniach są na ogół dobrze związane i stabilne. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych, szczególnie o wystawach północnych i północno-wschodnich. Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 120 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Na stokach południowych coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Najbliższa doba z prognozowanymi w górnych partiach temperaturami od -3°C do 5°C, z wiatrem umiarkowanym, północnym i północno-zachodnim w porywach do 35 km/h, bez opadów atmosferycznych.
Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.”

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej BdPN.

 

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR