Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 13 listopada 2017

Dodatkowa akcja szczepienia lisów

Dodatkowa akcja szczepienia lisów<br/>fot. Michał Kudyba
fot. Michał Kudyba

Od 17 do 26 listopada, na terenie województwa podkarpackiego zostanie przeprowadzona dodatkowa akcja szczepienia lisów. Drugie szczepienie ma na celu uodpornienie jak największej ilości zwierząt.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowane w terminie 17 – 26 listopada 2017 r. dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

- Obejmie ona swoim zasięgiem teren całego województwa podkarpackiego – informuje Janusz Ciołek, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Dodatkowe szczepienie zostanie przeprowadzone po raz drugi na terenie województwa podkarpackiego i ma ono na celu uodpornienie jak największej populacji lisów wolno żyjących.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty samolotów szczepionki doustnej (z wytyczeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych oraz wykładana ręczne wokół osiedli ludzkich).

Przynęta wydaje specyficzny zapach i zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem oraz wstrzymanie się od polowań.

 

autor: oprac.paba