Ustrzyki Dolne
sobota, 11 marca 2017

Droga krzyżowa – nie na Tarnicę!

Droga krzyżowa – nie na Tarnicę!<br/>fot. Mirosław Piela
fot. Mirosław Piela

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w porozumieniu z Archidiecezją Przemyską wprowadziła zakaz wejścia na Tarnicę dla pielgrzymów w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej. - To bardzo dobra decyzja, bo nikt nie brał odpowiedzialności za ten tłum – mówią przewodnicy górscy.

- W kilku ostatnich latach, liczba osób uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę, radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy. Ponad dwukrotnie został przekroczony limit dzienny (2100 osób) ustanowiony dla ścieżek turystycznych na Tarnicy, Szerokim Wierchu, Krzemieniu, Bukowym Berdzie, Kopie Bukowskiej, Haliczu i Rozsypańcu. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Wczesnowiosenne warunki pogodowe – śnieg, lód i błoto zwiększały śliskość i miały miejsce urazy kończyn, omdlenia itp. Warunki bezpieczeństwa pomimo obecności ratowników GOPR były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia – poinformowała na swojej stronie internetowej dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Arcybiskup weźmie udział w nowej Drodze Krzyżowej
Na spotkaniu przedstawicieli Archidiecezji Przemyskiej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w dniu 6 lutego w Przemyślu przeanalizowano sytuację i podjęto stosowne decyzje. Ustalono, że Dyrekcja BdPN udostępni na Bieszczadzką Drogę Krzyżową utwardzony trakt z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (Rozsypaniec). Na tym szlaku o długości ok. 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. 8 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową), odbędzie się tam Bieszczadzka Droga Krzyżowa. Władze BdPN do udziału w niej namówiły Arcybiskupa Archidiecezji Przemyskiej Adama Szala, której poświęci również krzyż.
- Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników – dodaje dyrekcja.

Pomysł wyszedł od przewodników
Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego od dłuższego czasu nosiła się z myślą wprowadzenia zakazu wyjścia na Tarnicę w Wielki Piątek. Z taką propozycją do paku wyszło bowiem Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Karpaty, podczas pierwszego po nowym roku spotkania w Ustrzykach Dolnych. - Ten problem narastał od lat, więc zaproponowaliśmy inne rozwiązanie i jak widzimy park się do niego przychylił, co nas bardzo cieszy – komentuje zakaz Jacek Łeszega z SPT Karpaty. - Pamiętajmy, że przy zimowych wyjściach w góry – tak jak Droga Krzyżowa na Tarnicę – grupą musi się opiekować przewodnik II klasy, mający specjalne uprawnienia. Tu do „opieki” mieliśmy ludzi z Polski, bardzo często nie znających naszych bieszczadzkich realiów i nawet nie zdających sobie sprawy z tego, że o tej porze roku w górach leży śnieg. Nigdy nie było też organizatorów tej wprawy i osób, które byłyby odpowiedzialne za ten tłum.

Przewodnik przekonuje, że wprowadzony zakaz to bardzo dobre rozwiązanie. - Taki tłum ludzi był nie do upilnowania, to rzeczywiście mogło doprowadzić do degradacji środowiska. Bardzo się cieszymy, że Park i Arcybiskup podjęli decyzję w tej sprawie, to wprowadzi jakiś porządek – dodaje Jacek Łeszega.

Tarnicy pozwolimy odpocząć – apeluje BdPN
Dyrekcja BdPN dodaje, że w związku z wyjątkowo dużym ruchem turystycznym, który z roku na rok jest co raz większy, a w 2016 roku przekroczył 500 tysięcy osób na szlakach, pojawiają się poważne zniszczenia.

- Szlaki muszą być sukcesywnie remontowane przed każdym sezonem turystycznym. Nie da się tych remontów przeprowadzać późną jesienią, a tym bardziej zimą. Praktycznie pozostaje na te prace kilkanaście dni wczesną wiosną – w kwietniu. W 2017 roku szlaki na Tarnicę będą remontowane pomiędzy 20 marca a 25 kwietnia, to krótki czas na wykonanie dużych prac, zwłaszcza przy zmiennej kwietniowej pogodzie. Dlatego w tym okresie szlak z Wołosatego na Tarnicę będzie zamknięty i wyłączony z udostępniania turystycznego – informuje dyrekcja. - Prosimy o uszanowanie naszych decyzji wynikających z wiedzy o funkcjonowaniu przyrody naszego Parku i z nauki Jana Pawła II: „Człowiek został powołany, aby uprawiać ogród ziemi i strzec go, jest zatem w szczególny sposób odpowiedzialny za środowisko życia... (...)”.

Nowe zasady dla pątników
Na dniach na stronie Bieszczadzkiego parku Narodowego zostanie tez opublikowany „Regulamin dla organizatorów, grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych - Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej”. Zostaną tam zawarte zasady dotyczące zgłaszania grup zorganizowanych i osób indywidualnych oraz wstępnej rezerwacji czasu wejścia na Drogę Krzyżową. Będzie też informował o zasadach poruszanie się samochodami i miejscach parkowania. Wskaże też zasady dotyczące sposobu przemieszczania się w górę przy stacjach oraz powrotu, zasady udostępniania sanitariatów na dole i awaryjnego „suchego” sanitariatu na górze.
W Wołosatym przy głównym parkingu będzie funkcjonował punkt informacyjny i rejestracja uczestników, a przy Terenowej Stacji Edukacji „punkt kontrolno-porządkowy” dbający o rytmiczność wchodzenia na trasę Drogi Krzyżowej.

- Chcemy uniknąć tłoczenia się uczestników, dlatego grupy będą wpuszczane co kilka minut. Do góry będziemy przemieszczać się lewą stroną drogi zatrzymując się na krótkie rozważania przy stacjach (tu nieodzowna będzie książeczka „Droga Krzyżowa na bieszczadzkich ścieżkach” autorstwa Ks. K. Bełcha), a schodzić będziemy prawą stroną w ciszy, by nie przeszkadzać modlącym się. Wyjście z wysokości 750 m n.p.m. na wysokość 1150 m n.p.m. (z modlitwą) i zejście ( 8 km + 8 km) zajmie około 6 godzin. Na trasie o bezpieczeństwo pielgrzymów dbać będą jak zawsze nasi koledzy z GOPR-u. Spotykać będziemy też Straż Parku i patrole Straży Granicznej. Poruszać będziemy się blisko pasa granicznego, dlatego należy mieć przy sobie dokumenty.

Organizatorów wyjazdów grup zorganizowanych i osoby indywidualne z oddalonych miejscowości, prosimy o planowanie udziału w Bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej w tygodniu przed Niedzielą Palmową, co pozwoli w Wielki Piątek, bez zmęczenia, zaangażować się w uroczystości organizowane we własnych parafiach – informuje BdPN.

Dla osób mieszkających na miejscu w Wysokich Bieszczadach i dla turystów spędzających święta w górach, odbędzie się też Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa również na Przełęcz Bukowską powiązana z uroczystościami w miejscowych kościołach. Rozdzielenie uczestników na dwa dni, pomoże zadbać do dobrą organizację i lepszą modlitewną atmosferę. Na trasie Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej na Przełęcz Bukowską będą rozmieszczone stacje, a zarejestrowani uczestnicy otrzymają w centrum organizacyjnym w Wołosatym książeczki pt. „DROGA KRZYŻOWA na bieszczadzkich ścieżkach” z rozważaniami Ks. Profesora Kazimierza Bełcha.

 

Droga krzyżowa – nie na Tarnicę!<br/>fot. Mirosław Piela
fot. Mirosław Piela
Droga krzyżowa – nie na Tarnicę!<br/>fot. Mirosław Piela
fot. Mirosław Piela
autor: paba


powiązane artykuły: