Ustrzyki Dolne
sobota, 19 marca 2016

Droga Krzyżowa na Tarnicę - ważne informacje dla uczestników

Droga Krzyżowa na Tarnicę - ważne informacje dla uczestników<br/>fot. Mirek Piela
fot. Mirek Piela

W związku ze zbliżającym się Wielkim Piątkiem, BdPN spodziewa się tysięcy pielgrzymów, którzy udadzą się w Drogę Krzyżową na Tarnicę. Straż parkowa przypomina, że będzie karać za zaśmiecanie, pozostawianie zniczy czy używanie urządzeń nagłaśniających.

Wielki Piątek w tym roku przypada na dzień 25 marca. Bieszczady tradycyjnie spodziewają się tysięcy pielgrzymów, którzy udadzą się na Drogę Krzyżową na Tarnicę.

Pielgrzymi na Tarnicę wyruszą dwoma trasami: z Ustrzyk Górnych (szlak czerwony) i z Wołosatego (szlak niebieski). Na szczyt wyruszać będą ok godz. 8.30-9.00. Przewidywany czas przejścia poszczególnych tras to ok. 4 godz. z Ustrzyk Górnych i 3. godz. z Wołosatego.

Wszyscy, którzy zechcą wybrać się na Drogę Krzyżową powinni pamiętać, że w najwyższych partiach gór przeważają jeszcze warunki zimowe. - Obserwowana jest częsta zmiana sytuacji pogodowej, a w wielu miejscach podłoże szlaku może być grząskie i błotniste – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności – apeluje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego i przypomina, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki wypadków losowych.

Wszyscy pielgrzymi powinni dobrze przygotować się na wyjście, zabrać ciepłą odzież i terenowe obuwie. Watro mieć przy sobie prowiant, a w nim termos z gorąca herbatą. Najważniejsze jednak by ocenić czy własna kondycja po okresie zimowym pozwala na udział w tym wyzwaniu.

- Szlak z Wołosatego na Tarnicę został w zeszłym roku remontowany, prosimy nie schodzić ze szlaku i nie chwytać się taśmowych barier ochronnych – informuje BdPN. - Należy przestrzegać wszystkich zaleceń służb porządkowych Parku oraz GOPR i dostosować się do komunikatów związanych z organizacją ruchu.

Dla uczestników Drogi Krzyżowej, Park udostępni płatne parkingi: w Wołosatem oraz w Ustrzykach Górnych. Nieodpłatnie zostaną uruchomione też sanitariaty: dwa w Wołosatem i dwa w Ustrzykach Górnych, a za wejście na szlaki nie będzie pobierana opłata.

Straż Parkowa będzie karać wszystkich, którzy będą używać urządzeń nagłaśniających tj. megafonów, tub itp. BdPN przypomina również, że będzie surowo karać za pozostawianie na swoim terenie zniczy i zaśmiecania terenu.

 

Droga Krzyżowa na Tarnicę - ważne informacje dla uczestników<br/>fot. Mirek Piela
fot. Mirek Piela
autor: BdPN/paba


powiązane artykuły: