Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 14 września 2020

Dwa przedszkola w powiecie leskim zawiesiły zajęcia

Dwa przedszkola w powiecie leskim zawiesiły zajęcia<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 nowych przypadkach zachorowań, w tym 41 na Podkarpaciu. Nauczanie zdalne podjęło 12 placówek edukacyjnych, w tym dwa przedszkola z powiatu leskiego. Wśród zakażonych jest też kolejny mieszkaniec tego powiatu.

„Mamy 377 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (61), małopolskiego (52), pomorskiego (46), śląskiego (45), podkarpackiego (41), opolskiego (26), łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (24), wielkopolskiego (23), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), zachodniopomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2)” - poinformował dziś rano resort zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 88-M Wrocław, 75-K, 79-K, 76-K, 85-M Łańcut, 89-K,100-K, Augustów, 63-K Lipsk, 78-M, 76-M Poznań, 70-K Warszawa, 91-K, 76-M, 88-M Kraków, 67-M Kędzierzyn-Koźle. Większość osób miała choroby współistniejące.”


Ponad 100 zmarłych na Podkarpaciu
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 78 438 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 50 052 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 28 386.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 17 osób, 3 255 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 429 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 148 osób – informuje Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 2 959 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 2 279 osób wyzdrowiało. Odnotowano 103 zgony.

Niestety w ostatnich dniach w naszym województwie zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem. W Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie w dniach 12-14 września, zmarła mieszkanka powiatu strzyżowskiego, dwie mieszkanki powiatu dębickiego oraz mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego (pacjent z wynikiem dodatnim, ale bezpośrednią przyczyną zgonu nie był COVID-19).

Kolejne 37 osób, które wyzdrowiały to mieszkańcy 10 powiatów województwa.


Nowe 41 potwierdzone przypadki według powiatów, to: 6 osób – dębicki (4K; 2M), 2 osoby – jarosławski (1K; 1M), 2 osoby – jasielski (1K; 1M), 1 osoba – leski (1K), 4 osoby – leżajski (2K; 2M), 1 osoba – łańcucki (1K), 1 osoba – niżański (1K), 1 osoba – przemyski (1K), 2 osoby – miasto Przemyśl (1K; 1M), 6 osób – przeworski (5K; 1M), 1 osoba – ropczycko-sędziszowski (1M), 2 osoby – rzeszowski (2K), 8 osób – miasto Rzeszów (5K; 3M), 1 osoba – stalowowolski (1M) oraz 3 osoby – strzyżowski (2K; 1M),

- Liczba nowych przypadków stwierdzonych w województwie podkarpackim pochodzi z 15 powiatów - z wyjątkiem ognisk w powiatach rzeszowskim i ropczycko-sędziszowskim - są to pojedyncze przypadki z transmisji poziomej - informuje Dorota Gibała, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Obecnie w naszym województwie znajduje się 6 ognisk koronawirusa. W powiecie rzeszowskim są to ogniska w firmie Koral, Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto i SP ZOZ nr 1. W pierwszym ognisku ogółem potwierdzono 14 wyników dodatnich w tym u 13 pracowników i 1 osoby z kontaktu. W drugim potwierdzono 8 przypadków dodatnich, u 7 pracowników i 1 osoby z kontaktu. W SP ZOZ nr 1 zakażenie SARS CoV- 2 potwierdzono u pacjenta Oddziału Kardiologii. Po przeprowadzeniu badań u personelu Oddziału Kardiologii i Ortopedii oraz pracowników administracyjnych szpitala, potwierdzono 9 pozytywnych przypadków, w tym u: 5 osób z personelu medycznego oraz u 4 pracowników administracyjnych szpitala.

WSSE informuje też, że powoli wygasa największe ognisko w powiecie leżajskim, które powstało wśród uczestników wesela w Grodzisku Dolnym. Łącznie odnotowano tam 76 przypadków zakażeń. Od dnia 9 września nie odnotowano nowych przypadków.

W kolejnym ognisku, w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy, zakażonych jest 8 pacjentów i 4 pielęgniarki z Oddziału Neurologiczny.

W ognisku w Szpitalu im. Ojca Pio w Sędziszowie Młp., do dnia 14 września, potwierdzono 30 pozytywnych przypadków, w tym u 13 pacjentów oraz u 16 osób z personelu medycznego i 1 osoby z kontaktu.

Zamknięte szkoły i przedszkola
Na terenie województwa podkarpackiego w 12 placówkach obowiązuje zawieszenie zajęć lub nauczanie zdalne. Najwięcej oddziałów szkolnych zamkniętych jest w powiecie rzeszowskim. W Szkole Podstawowej w Kielnarowej zamknięto oddział przedszkolny. Na kwarantannie jest 14 dzieci oraz 2 osoby z grona pedagogicznego. Szkoła pracuje w systemie stacjonarnym. W Szkole Podstawowej w Tyczynie na hybrydowy system nauczania przeszła klasa III. Kwarantanną objęto 18 uczniów. Zawieszone są też zajęcia w Niepublicznym Przedszkolu Niebieski Motylek w Rzeszowie. Na kwarantannie jest personel. Zamknięto też Akademię Przedszkolaka Montessori w Rzeszowie. Kwarantanną objęto 23 dzieci, rodziców i personel.

W powiecie ropczycko-sędziszowskim na zdalny system nauczania przeszła Szkoła Podstawowa w Będziemyślu oraz Szkoła Podstawowa w Olchowej.

Swoją działalność zawiesiły też dwa przedszkola z powiatu leskiego - Publiczne Przedszkole w Bukowcu, gdzie zajęcia zawieszono z powodu kwarantanny personelu oraz przedszkole w Zespole Szkół w Uhercach Mineralnych – tam taką decyzje podjął wójt Olszanicy.

Zajęcia zawieszono też w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Lubaczowie, w Miejskim Żłobku, z powodu kwarantanny personelu przedszkola i obsługi. Z przedszkola nie mogą też korzystać dzieci z Zespołu Szkół w Jaślanach.

Na hybrydowy system nauczania przeszedł natomiast Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku oraz II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów