Ustrzyki Dolne
sobota, 8 lutego 2020

Ewakuacja turystów z Caryńskiej

Ewakuacja turystów z Caryńskiej

Wczoraj na Połoninie Caryńskiej doszło do ewakuacji dwójki turystów, którzy schodząc do schroniska Koliba opadli z sił i nie byli w stanie kontynuować marszu. BdPN informuje, że warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne.

Jak poinformowali wczoraj ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR, wiadomość o tym, że dwoje turystów zasłabło na szlaku, schodząc do schroniska Koliba, dostali przed godz. 16. Wysyłana została za pomocą aplikacji RATUNEK. (aplikację można pobrać bezpłatnie)
„Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że brną w śniegu po pas, są przemoczeni, zaczynają marznąć i zaczyna im brakować sił. Z Sanoka wystartował śmigłowiec LPR z ratownikiem GOPR na pokładzie, który po wylądowaniu w Ustrzykach Górnych podjął i przetransportował 2 ratowników z niezbędnym sprzętem w rejon działań. Pozostali ratownicy dotarli na nartach skiturowych.”

W akcji wzięło udział 16 ratowników. Po dotarciu do poszkodowanych, okazało się, że jedna osoba wymagała hospitalizacji.

Od dwóch dni powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Jak informują ratownicy - w grzbietowych partiach pokrywa zmienna, kształtująca się w granicach od 60 do 120 cm. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach odłożenia depozytów, gdzie pokrywa osiąga grubość ok.150 cm lub więcej. Szlaki turystyczne w większości nieprzetarte, zawiane.

Bieszczadzki Park Narodowy dodaje, że warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne. „Poruszanie się wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Prosimy o rozwagę przy planowaniu górskich wędrówek i uwzględnienie wydłużonego czasu przejścia” - czytamy na stronie BdPN.
Pamiętajcie, że na terenie Parku można poruszać się tylko po oznakowanych szlakach turystycznych ze względu na możliwość zabłądzenia.

7 lutego, szlak czerwony Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch był zamknięty przez kilka godzin. W tym czasie służby terenowe oznaczyły drzewa zagrożone złamaniem lub powaleniem z powodu dużego obciążenia śniegiem. Szlak został ponownie otwarty dla turystów. Drzewa szczególnie niebezpieczne oznakowane są taśmą ostrzegawczą.

Zamknięta jest też ścieżka przyrodniczo-historyczna w dolinie górnego Sanu, ze względu na brak możliwości dojazdu samochodem osobowym do parkingu w Bukowcu.

Zgodnie z regulaminem na terenie BdPN obowiązuje całkowity zakaz zjazdów.

FOT. GOPR BIESZCZADY

 

Ewakuacja turystów z Caryńskiej
autor: oprac. paba
źródło: BdPN/GOPR Grupa Bieszczadzka