Ustrzyki Dolne
środa, 15 maja 2019

Fundusze po bieszczadzku

Fundusze po bieszczadzku

Od 1 do 2 maja w Bieszczadach obchodzono 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pod hasłem „Europa otwarta dla wszystkich – 15 lat zmian na Podkarpaciu”. Ich organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przy współudziale Lasów Państwowych i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz w tym: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

1 maja do Mucznego Lasy Państwowe zaprosiły mieszkańców i turystów na piknik rodzinny. Między innymi zorganizowane były quizy i konkursy tematycznie związane z Unią Europejską oraz Podkarpaciem. Z działaniami edukacyjnymi zapoznali członkowie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Na specjalnie przygotowanych stoiskach zaprezentowali się beneficjenci Funduszy Europejskich. Odbyła się również degustacja potraw regionalnych.

Oprawą artystyczną były występy znanych grup wokalno-instrumentalnych. Na scenie wystąpiły: Czerwony Tulipan, Orkiestra św. Mikołaja oraz Dom o Zielonych Progach.

Dzień później impreza przeniosła się do Wołosatego, a jej gospodarzem był Bieszczadzki Park Narodowy. Dla licznie przybyłych do Wołosatego turystów przygotowano wiele atrakcji, między innymi projekcje filmów i diaporam przyrodniczych, pokazujących piękno bieszczadzkiej przyrody. Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych, a wśród nich „maskotka” – ryś Pędzelek, który zdobył sobie serca wielu dzieci. Najmłodszych cieszyły także atrakcje w tzw. strefie malucha pod nazwą: „Odwiedź dzikie królestwo Rysia Pędzelka”, takie jak klocki plenerowe ze zwierzętami, gry, puzzle magnetyczne, kolorowanki i układanki, których głównym bohaterem był oczywiście herbowy gatunek Bieszczadzkiego Parku Narodowego - ryś. Najbardziej znanym rysiem w Bieszczadach jest ryś Pędzelek, bohater bajki i słuchowiska, którego można poznać w panelu dla dzieci na stronie Parku – www.bdpn.pl Ponadto dzieci mogły stworzyć wspólny album wspomnień: „Moje wspomnienia z wizyty w Bieszczadzkim Parku Narodowym”.

Dla bardziej wytrwałych uczestników przygotowano grę terenową w formie questu pn.: „Wyprawa w poszukiwaniu przygody związku człowieka i przyrody”, zakończona atrakcyjnymi nagrodami.
Ponadto uczestnicy mogli sprawdzić oraz poszerzyć swoją wiedzę poprzez gry i układanki edukacyjne w namiotach edukacyjnych, na których czekali pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny” ze Słowacji oraz wolontariusze – Strażnicy Gór.

Mobilny punkt informacyjno-edukacyjny z atrakcyjnymi pomocami dydaktycznymi  został wykonany w ramach mikroprojektu pn.: „Przyroda w sąsiedztwie – polsko-słowacka współpraca przygranicznych parków narodowych w zakresie edukacji, promocji i ochrony przyrody Karpat Wschodnich”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konie huculskie, na których można było odbyć przejażdżkę na terenie stadniny pod opieką instruktora. Dla chętnych była też możliwość przejazdu bryczką, a dla osób niepełnosprawnych odbyły się też zajęcia z elementami hipoterapii.

Dużą atrakcją cieszył się otwarty konkurs wiedzy o Bieszczadzkim Parku Narodowym, oczywiście z atrakcyjnymi nagrodami – plecakami, śpiworami i termosami, czyli niezbędnymi elementami ekwipunku na wyprawę w Bieszczady. Na zakończenie odbył się pokaz multimedialny „Wędrówka po gwiezdnym niebie”, z obserwacją słońca przez teleskopy. Natomiast miłośnicy rowerów odbyli rajd rowerowy z Wołosatego do Bereżek.

Natomiast na nowoutworzonym parkingu w Wołosatem zainstalowano plenerową wystawę fotograficzną: „Skarby podkarpackiej przyrody i kultury – Bieszczady”. Wystawa to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Podkarpackiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Składają się na nią 24 plansze pokazujące wyjątkowość Podkarpacia, a w szczególności Bieszczadów. A jest się czym pochwalić, bo województwo podkarpackie należy do najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów w Polsce. Świadczą o tym liczne i rozległe obszarowe formy ochrony przyrody, obejmujące niemal połowę jego powierzchni. Dwa parki narodowe, dziesięć parków krajobrazowych, trzynaście obszarów chronionego krajobrazu i blisko sto rezerwatów przyrody. Chronią lasy o różnym stopniu naturalności, półnaturalne zbiorowiska nieleśne - od bagiennych i torfowiskowych po suche murawy, i wysokogórskie obszary połoninowe w najwyższych partiach Bieszczadów. Ekosystemy te są siedliskiem licznych populacji rzadkich w innych regionach gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Do wybitnie cennych terenów Podkarpacia, Polski i Europy zalicza się z pewnością Bieszczadzki Park Narodowy, chroniący południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Zachodnich.

Tak atrakcyjny program oraz słoneczna pogoda sprawiły, że 2 maja Wołosate odwiedziło, według danych Bieszczadzkiego Parku Narodowego, przeszło 3000 osób. Dużym wsparciem dla organizatorów była pomoc przy realizacji działań edukacyjnych przez harcerzy Hufca Bieszczadzkiego Związku Harcerstwa Polskiego - Lesko. W związku z projektem: „Flaga w akcji - świętuj z nami 2 maja!”, harcerze rozdawali wszystkim naklejki z flagą Rzeczpospolitej Polski.

Bieszczadzki Park Narodowy ma nadzieję, że tego rodzaju otwarte wydarzenia pozwolą dotrzeć z informacją o przyrodzie Bieszczadów do wielu osób, i że to krótkie spotkanie nie pozostanie jedynie jednorazową przygodą lecz zainspiruje do bardziej wnikliwego poznawania i odkrywania tajemnic jej funkcjonowania w przyszłości.

fot. BdPN

Fundusze po bieszczadzku
Fundusze po bieszczadzku
Fundusze po bieszczadzku
autor: GB/GH
źródło: www.stuposiany.krosno.lasy.gov.pl