Ustrzyki Dolne
wtorek, 12 lutego 2019

GIF wstrzymał sprzedaż popularnych leków na przeziębienie. „Zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

GIF wstrzymał sprzedaż popularnych leków na przeziębienie. „Zagrożenie dla zdrowia publicznego”.<br/>fot. Pixabay
fot. Pixabay

Sprzedaż tabletek i syropów zawierających fenspiryd pochodzący z Francji została wstrzymana. Chodzi o popularne leki na przeziębienie m.in. Pulneo, Fosidal i Eurespal.

Jak podał radio TK FM, Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) zdecydował o wstrzymaniu obrotu i niewprowadzaniu na rynek 14 produktów leczniczych: syropów i tabletek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela, stosowanych w przypadku chorób układu oddechowego.

Lekarstwa te zawierają substancję czynną o nazwie fenspiryd pochodzącą z Les Laboratoires Servier we Francji. Decyzję w tej sprawie została podjęta, gdyż wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Pulneo, Fosidal i Eurespal niebezpieczne
Chodzi między innymi o kilka serii syropu Pulneo i Fosidalu oraz tabletek Eurespal. Pełna lista produktów dostępna TUTAJ. Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił o wstrzymaniu sprzedaży syropów i tabletek zawierających fenspiryd na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Z europejskim wnioskiem w tej sprawie wystąpiła francuska agencja ds. leków.

autor: oprac.paba
źródło: RADIO TOK FM