Ustrzyki Dolne
piątek, 10 lipca 2020

Jak pozyskać środki unijne? Konsultacje z Funduszy Europejskich dostępne online.

Jak pozyskać środki unijne? Konsultacje z Funduszy Europejskich dostępne online.<br/>fot. podkarpackie.pl
fot. podkarpackie.pl

Prawie 14 tysięcy konsultacji udzielili w tym roku pracownicy sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim. Sieć działa przy urzędzie marszałkowskim, a doradcy pomogą w założeniu własnej działalności gospodarczej, przygotowywaniu biznesplanu oraz pozyskaniu pieniędzy na rozwój przedsiębiorstw.

Punkty świadczą usługi informacyjne dotyczące wszystkich programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rzeszowie oraz 5 lokalnych punktów: w Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Tarnobrzegu i Sanoku.

Dotychczas klienci punktów mogli uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych, szkoleniach czy Mobilnych Punktach Informacyjnych. W ofercie sieci PIFE znajdowały się także usługi konsultacji indywidualnych w siedzibie klienta. Teraz w czasach pandemii kontakt z klientami przeniósł się w sferę wirtualną, ale jak zapewniają pracownicy Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego - punkty nie zwalniają tempa.

W związku z epidemią koronawirusa (COVID-19) Biuro Informacji o Funduszach Europejskich dostosowało działalność do potrzeb podkarpackich przedsiębiorców i innych podmiotów, które chcą skorzystać z FE. Większość działań zostało przeniesionych do sieci internetowej oraz przeprowadzono szereg webinariów (seminaria w sieci od red.) na temat: zakładania własnej działalności gospodarczej, przygotowywania biznesplanu, pozyskiwania środków dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

W najbliższym czasie zaplanowano kolejnych 10 spotkań informacyjnych, w postaci webinariów dla beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Funduszy Europejskich. Między innymi, pomiędzy 20 a 24 lipca. Żeby w niej uczestniczyć wystarczy zgłosić swój akces poprzez profil na Facebooku. Webinaria będą poświęcone możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności dla osób które ukończyły 30 lat.

Specjaliści włączyli się również w informowanie o tzw. Tarczy Antykryzysowej, Funduszowym Pakiecie Antywirusowym oraz innych rozwiązaniach osłonowych dla pracodawców i pracowników, które pozwolą podkarpackim firmom przetrwać i ochronić miejsca pracy. - W czasie tak pełnym wyzwań, jeszcze bardziej dynamicznie wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z europejskiego wsparcia. O to, by zadanie to było łatwiejsze dbają właśnie pracownicy sieci punktów informacyjnych – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Od początku roku 2020 zarówno w formie tradycyjnej, jak i online w punktach informacyjnych przeprowadzono: 13 648 konsultacji, 39 spotkań informacyjnych, szkoleń i webinarów dla beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Funduszy Europejskich, 25 spotkań w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dla uczniów, 5 stoisk informacyjno-promocyjnych podczas imprez plenerowych, konferencji oraz targów oraz 17 Mobilnych Punktów Informacyjnych, a także prelekcje podczas konferencji.

PIFE prowadzi swoją stronę internetową, profil na Facebook i Twitter, za pośrednictwem których organizowane są konkursy, szkolenia oraz przekazywane informacje o ciekawych inicjatywach dotyczących Funduszy Europejskich. Zapraszamy do skorzystanie z: www.fundusze.podkarpackie.pl oraz www.facebook.pl/gpirzeszow oraz www.twitter.com/Fundusze

 

autor: oprac. paba
źródło: podkarpackie.pl