Ustrzyki Dolne
piątek, 26 czerwca 2020

Już trzy cielaczki w żubrzej zagrodzie

Farfalle z córeczką

W tym roku miłośnicy bieszczadzkich żubrów będą musieli wymyślić rekordową liczbę imion dla najmłodszych mieszkańców zagrody w Mucznem. Kilka dni temu na świat przyszedł tam trzeci żubrzyk, a pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany zapowiadają, że czekają na czwartego malucha.

W tym roku w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem, na świat przyszły już trzy cielaki. Pierwsza mamą została Muczna, która wydała na świat dorodnego majowego byczka. Jego ociem jest żubr Xarius.
Pierwszym czerwcowym żubrzątkiem została jałóweczka, która urodziła się w sobotę 13 czerwca. - Jej mamą jest Farfalle - przywieziona do naszej zagrody w 2012 roku z Niemiec – informuje Kaja Hrabal, z Nadleśnictwa Stuposiany. - Tydzień później, 20 czerwca, Tjilli wydała na świat byczka. Z kolei ta krowa przyjechała do nas ze Szwajcarii, również w 2012 r.

Do tej pory w zagrodzie urodziło się 29 cieląt. - Czekamy na jeszcze jedno maleństwo, które pojawi się na świecie również w tym roku – dodaje pracownica nadleśnictwa.

Cielaczki jeszcze nie mają imion. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Nadleśnictwo Stuposiany, które opiekuje się Pokazową Zagrodą Żubrów w Mucznem, organizuje konkurs na żubrze imię. Propozycję można już wysyłać do 31 lipca, na adres e-mail:stuposiany@krosno.lasy.gov.pl z dopiskiem „Konkurs na imię dla żubra”.

W konkursie może wziąć udział każdy, a jedynym warunkiem jest wymyślenie imion rozpoczynających się na litery PU... - ponieważ ten początek imienia, jest przyporządkowany do żubrów linii białowiesko-kaukaskiej, które można spotkać właśnie w Bieszczadach. Ogłoszenie wyników nastąpi jak co roku w drugi weekend sierpnia - podczas Dnia Żubra w Lutowiskach.

Obecnie w zagrodzie żyje 12 żubrów. Z zagrody,  w ciągu sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło pięć zwierząt. Osiem żubrów zostało wysłanych do Rumunii, a sześć do Bułgarii. Kilka żubrów z zagrody, pomogło też w odtworzeniu wolnościowego stada Górny San II.

Zagroda w Mucznem została otwarta w roku 2012, a odwiedziło ją już ponad 900 tys. osób. Najprawdopodobniej w tym roku odwiedzi ją milionowy odwiedzający. Zagroda jest dostępna dla odwiedzających od świtu do zmroku, z zachowaniem standardów sanitarnych.

fot. Tomasz Różycki

Jałóweczka czeka na imię
Byczek ze swoją mamą Tjilli
Muczna z synkiem
autor: oprac. paba
źródło: Nadleśnictwo Stuposiany