Ustrzyki Dolne
środa, 13 maja 2020

Kolejny etap luzowania obostrzeń

Kolejny etap luzowania obostrzeń<br/>fot. KPRM
fot. KPRM

- Wchodzimy w trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, lokale gastronomiczne, a do szkół będą mogły wrócić dzieci z klas I – III.

W środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował, że od 18 maja ruszy trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Przypomniał, że od początku znoszenia restrykcji  nadal obowiązują zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap. - Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły utrzymaniu dyscypliny – mówił podczas konferencji szef rządu. - Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością.

Morawiecki powiedział też, że rząd nie zamierza zamykać województwa śląskiego, ale temu regionowi jest potrzebna pomoc i będzie tam płynąć. - Dzisiaj też mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy 3. etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego – mówił.

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach. - Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da – mówił premier.

Zmiany będą również w edukacji. - Od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików. Chcemy umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć uczelni muzycznych i artystycznych. Te zmiany będą obowiązywały od 18 maja. Od 18 maja mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie - wyliczał szef Rady Ministrów.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich. - To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru – mówił Mateusz Morawiecki.

Minister edukacji przypomniał natomiast, że epidemia zmieniła nasze życie w wielu dziedzinach - również w edukacji. - Zmusiło nas to jednak, żeby przejść z tradycyjnego systemu nauczania do kształcenia na odległość. Dziękuję nauczycielom, że przestawili się na nauczanie zdalne. 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych – dodawał Dariusz Piontkowski.

Minister zdrowia mówił z kolei na konferencji, że bardzo ważne jest przestrzeganie dwóch zasad bezpieczeństwa. - Dystansowanie się społeczne, trzymanie reżimu sanitarnego, zasłanianie ust i nosa czy też reżim sanitarny w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i lokalach gastronomicznych są bardzo ważne. Drugi aspekt to szybkie wyłapywanie osób chorych - tłumaczył.

Trzeci etap przewiduje:

- otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym

- częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych

- zwiększenie limitu osób w komunikacji miejskiej: zapełnienie 30. procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu

- prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych

- umożliwienie korzystania z sal gimnastycznych i boisk

- zwiększenie limitu wiernych przebywających w miejscu sprawowania kultu religijnego: podczas mszy na jednego uczestnika musi przypadać 10m2

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obowiązujące w związku ze stanem epidemii obostrzenia będą zdejmowane etapami. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Wprowadzono m.in. możliwość większej ilości klientów w sklepach, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono działalność instytucji kultury. W sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w galeriach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Otwarto też żłobki i przedszkola.

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

- Będę powtarzał to cały czas - ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Utrzymujmy tę dyscyplinę. Dbajmy o siebie – dodał premier.

 

autor: paba
źródło: KPRM