Ustrzyki Dolne
piątek, 15 marca 2019

Komunikat o stanie szlaków

Komunikat o stanie szlaków <br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, że niektóre odcinki bieszczadzkich szlaków nadal pozostają zamknięte. Istnieje niebezpieczeństwo przewrócenia się na nich drzew. Dodatkowo GOPR informuje, że w górnych partiach gór nadal utrzymuje się I stopień zagrożenia lawinowego.

Nadal zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków: szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała, szlak niebieski: Rabia Skała - Czerteż - Krzemieniec, szlak czerwony: Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec (trwają prace porządkujące na szlaku), ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” na odcinku Beniowa - Sianki - źródła Sanu (Uwaga! Dojazd samochodem osobowym do skrzyżowania przy potoku Halicz, ograniczone możliwości parkingowe).

Pozostałe szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne.

Jak informuje Bieszcadzka Grupa GOPR „umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. W pokrywie sprzed ostatnich opadów poniżej warstwy wierzchniej utrzymują się dwie warstwy śniegu o rozbudowanych kryształach o mniejszej spoistości od pozostałych warstw. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno – wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu. Grubość pokrywy na znacznym obszarze mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 110 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne. Powstały również lokalnie, nowe depozyty śniegu przewianego na warstwie szreni za przełamaniami grzbietów. Na stokach południowych coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Grzbiety Połonin bardzo mocno wylodzone z utworzonymi przez wiatr pryzmami śniegu. Najbliższa doba z prognozowanymi opadami śniegu /ok. 10 cm/, temperaturami od -5° do -2°C i wiatrem południowo-zachodnim do 60 km/h.”

Silne wiatry spowodowały, że na szlakach mogą zalegać powalone drzewa, które będą sukcesywnie usuwane. Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać konary drzew. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie! W najbliższych dniach prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w wyższych partiach śniegu. Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność.
Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej BdPN.

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR