Ustrzyki Dolne
czwartek, 29 września 2022

Koncert muzyki klasycznej w Ustrzyckim Domu Kultury

Koncert muzyki klasycznej w Ustrzyckim Domu Kultury

Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę” organizowany przez Polski Impresariat Muzyczny. Już 29.09.2022 w Ustrzyckim Domu Kultury wystąpi Urszula Kryger – mezzosopran - Jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek oraz Maciej Staszewski – gitara - Gitarzysta i kompozytor. Wstęp jest darmowy.

Program:

Mauro Giuliani (1781–1829)

Trois romances op. 13

Quand je voyais

Heureux celui

Besoin d’aimer

Franz Schubert (1797–1828)

Der Tod und das Mädchen D.531

Lob der Thränen D.711

An die Musik D.547

Nacht und Träume D.827

Ständchen D.957

Stanisław Moniuszko (1819–1872)

Cztery pory roku

Wilja

Znasz-li ten kraj

Enrique Granados (1867–1916)

La Maja dolorosa

Oh! Muerte cruel

Ay! Majo de mi vida

De aquel majo amante

Federico Garcia Lorca (1898–1936)

Trece canciones españolas antiguas

Anda, jaleo

Los quatro muleros

Las tres hojas

Las morillas de Jaén

Sevillanas del sigla XVIII

El café del chinitas

Nana de Sevilla

Zorongo

 

Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, , Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

O artyście

Urszula Kryger - Jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek. Ukończyła studia pianistyczne i wokalne w Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). Występowała z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan. Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Jej partnerami byli wybitni pianiści tacy jak: Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan i Pascal Rogé, a także klarnecista Paul Meyer, znane zespoły kameralne takie jak Tokyo String Quartet, Petersen Quartet.

Maciej Staszewski - Gitarzysta i kompozytor. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie mgr Małgorzaty Sztern-Dany. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009). Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku profesora uczelni. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej, w 2017 roku – doktora habilitowanego. Od roku 2018 jest kierownikiem Katedry Akordeonu, Gitary i Harfy. Obecnie pełni również funkcję pełnomocnika rektora ds. studenckich oraz rozwoju uczelni. Jako solista i kompozytor wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, w tym: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, Światowych Dniach Muzyki ISCM. Występował w Europie, Kanadzie, USA i Chinach.

 

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Zespół NIMiT-u codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” organizowany w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego to jeden ze sztandarowych projektów służących zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Dzięki niemu publiczność, która na co dzień nie ma możliwości słuchania muzyki klasycznej, może poznać dorobek słynnych twórców i uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie z udziałem wybitnych wykonawców.

 

 

 

autor: MP