Ustrzyki Dolne
niedziela, 22 marca 2020

Koronawirus – pomoc dla osób starszych i w kwarantannie

Koronawirus – pomoc dla osób starszych i w kwarantannie<br/>fot. wio.waw.pl
fot. wio.waw.pl

- Jeśli usłyszycie, że osoba starsza lub w kwarantannie potrzebuje pomocy, to dajcie znać – mówią Piotr, Aga i Krzysztof. W Bieszczadach ruszyła akcja pomocy osobom, które z powodu koronawirusa powinny zostać w domach.

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że nasze codzienne życie stanie na głowie z powodu koronawirusa. Wiemy o nim coraz więcej, a informacje, które przekazują naukowcy wskazują, że nie uderza jednakowo we wszystkich. W grupie podwyższonego ryzyka niestety znajdują się seniorzy.

Lekarze alarmują, że średnia wieku osób zakażonych koronawirusem, u których wystąpiła ostra niewydolność oddechowa to 61 lat, a śmiertelność wśród ludzi po osiemdziesiątce sięga 15 proc. Układ odpornościowy osoby starszej może nie poradzić sobie z infekcją, zwłaszcza jeśli jest jeszcze obciążony chorobą przewlekłą. Dlatego seniorzy, by uniknąć zakażenia, powinni zminimalizować ryzyko zarażenia i unikać zatłoczonych miejsc - takich jak autobusy, sklepy i apteki oraz dbać o prawidłową higienę osobistą.

- Jest dużo osób starszych, dla których taka pomoc, w tym momencie jest niezbędna – mówi Piotr Rokosz z Ustrzyk Dolnych, który kilka dni temu, na grupie FB/Śmieciarka Ustrzyki Dolne, zaproponował pomoc w zakupach dla osób starszych i schorowanych. - Sam mam rodziców, mama ma 82 lata. Wiem, że i im, i innym starszym osobom potrzebna jest pomoc.
Piotr mówi, że nie boi się zakażenia. - Pracuję w ochronie. Już na początku mieliśmy w firmie spotkanie BHP. Zostaliśmy też wyposażeni w środki do dezynfekcji. Stosując się do zasad BHP oraz higieny osobistej mam pewność, że się nie zarażę – przekonuje i dodaje, że mieszkańcy Bieszczad już korzystają z jego pomocy - woził już zakupy do Ropienki i Czarnej.

Działania Piotra Rokosza obudziły inne dobre serca. Pod jego postem na FB chęć pomocy zdeklarowały kolejne osoby. Pomoc w zrobieniu i dowozie zakupów zaofiarowała Aga Chmiel z Ustrzyk Dolnych. - Pracuję w sklepie i chętnie pomogę. Czy to w dzień wolny od pracy, czy po godzinach pracy. Jestem osobą mobilną więc to żaden problem – zapewnia.

Swoją pomoc dla mieszkańców gmin: Czarna, Ustrzyki Dolne i Lutowiska zaofiarował też Krzysztof Orłowski z Czarnej. - Jeśli słyszelibyście, że osoba starsza lub na kwarantannie potrzebuje pomocy w zakupach bądź zaopiekowania się zwierzęciem, z chęcią pomogę – poinformował nas Krzysztof. - Jak zejdzie śnieg mogę działać na terenie Czarna - Ustrzyki Dolne i ewentualnie gmina Lutowiska - do 20km od Czarnej, ale jak zadzwoni ktoś np. z Zatwarnicy, to też nie odmówię pomocy.

Każda osoba, która potrzebuje pomocy może się zgłosić pod podane niżej numery telefonu lub za pomocą facebook'a.
Piotr Rokosz 697 160 046, Aga Chmiel 603 096 306, Krzysztof Orłowski 663 270 674 – Dziękujemy!!

Kolejne zachorowania w regionie
Ministerstwo Zdrowia w niedzielę rano poinformowało, że w Polsce jest już 547 potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. Nowe przypadki odnotowano w woj. śląskim, po dwie z woj. pomorskim i zachodniopomorskim oraz po jednej w woj. warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

W naszym województwie to już 26 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. - To kobieta w sile wieku z powiatu niżańskiego, która przebywa w ścisłej kwarantannie – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiej.

W niedzielę w Poznaniu zmarła 37-letnia kobieta, która do szpitala trafiła w stanie ciężkim ze współistniejącymi chorobami - obecnie ustalana jest przyczyna jej śmierci.
Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło już 5 osób.

grafiki - wio.waw.pl

 

autor: PK, paba