Ustrzyki Dolne
sobota, 8 sierpnia 2020

Koronawirus. Nowe przepisy - policja prowadzi kontrole.

Koronawirus. Nowe przepisy - policja prowadzi kontrole.<br/>fot. KPP Ustrzyki Dolne
fot. KPP Ustrzyki Dolne

Bieszczadzcy policjanci rozpoczęli kontrolę obiektów handlowych. Sprawdzają, czy klienci noszą maseczki lub przyłbice. Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe, a od dziś weszły nowe rozporządzenia w tej sprawie.

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, komentując nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, początkowo planowano, że od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych. Nowy przepis gwarantuje natomiast, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy zakrywającej usta i nos lub części odzieży. Wyłączenia od tej zasady będą m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Kontrolne sprawdzające, czy mieszkańcy i turyści stosują się do obowiązku zakrywania nosa i ust w obiektach handlowych prowadzą również bieszczadzcy policjanci. Kontrole będą cykliczne, a policjantom towarzyszą pracownicy Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

- Działania te w głównej mierze ukierunkowane są na kontrole obiektów handlowych pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych w tym dotyczących zakrywania ust i nosa przez osoby tam przebywające – informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. - Działania prewencyjne mają na celu sprawdzenie, czy mieszkańcy i turyści przestrzegają obostrzeń związanych z zatrzymaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Policjanci zwracają uwagę, czy personel i klienci stosują się do nakazu noszenia maseczek. Zwracają również uwagę na zachowanie odległości społecznej.

Za nieposiadanie wskazanych maseczek, przyłbic lub elementów garderoby pozwalających na skuteczne zakrycie nosa i ust, policjant może nałożyć mandat do 500 zł, a Państwowy Inspektorat Sanitarny ukarać grzywnę w drodze decyzji do 30 000 zł.

 

autor: oprac. paba
źródło: PAP/onet.pl/ KPP UD