Ustrzyki Dolne
piątek, 1 kwietnia 2016

Lesko chce budżetu obywatelskiego

Lesko chce budżetu obywatelskiego<br/>fot. .Nowoczesna
fot. .Nowoczesna

Lider partii .Nowoczesna z Leska Paweł Rysz, domaga się od władz miasta utworzenia budżetu partycypacyjnego czyli obywatelskiego. W tej sprawie wystosował list otwarty do burmistrz oraz Rady Miejskiej.

Dziś do redakcji Gazety Bieszczadzkiej przyszedł list od lidera .Nowoczesna z Leska Pawła Rysza. W liście domaga się utworzenia w gminie Lesko budżetu  partycypacyjnego czyli obywatelskiego. Swoją prośbę uzasadnia m.in. tym, że zwiększy on zaangażowanie mieszkańców w zarządzane miastem, będzie rozwijać przedsiębiorczość mieszkańców oraz poszerzy ich wiedzę na tematy związane z wydawaniem publicznych pieniędzy.
Przewodniczący .Nowoczesnej z terenu powiatu leskiego przekonuje też, że utworzenie budżetu obywatelskiego zagwarantować jeszcze większą skuteczność kontroli nad wykorzystywaniem środków publicznych, a co za tym idzie – maksymalne ograniczenie zjawiska korupcji czy niegospodarności.
Budżet obywatelski jest pomoże też w zaznajamianiu się z opiniami mieszkańców.

Taki budżet z powodzeniem działa w sąsiadujących z Leskiem Ustrzykach Dolnych. W zeszłym roku odbyła się jego I edycja. Do Urzędu Miejskiego w Ustrzykach wpłynęło ponad 30 wniosków. Na zwycięskie zadanie „Poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży - budowa miejsc postojowych przy ZSP nr 2 - ul. Dobra” zagłosowało blisko 5 tys. osób.


Poniżej publikujemy list

Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Barbara Jankiewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bebkiewicz
Radni Miasta i Gminy Lesko


LIST OTWARTY
Szanowna Pani Burmistrz, Panie Przewodniczący oraz Radni Miasta i Gminy Lesko,
Zostali Państwo wybrani w ostatnich wyborach jako przedstawiciele mieszkańców Gminy Lesko, aby reprezentować ich interesy, dbać o rozwój gminy i poprawę warunków życia naszej lokalnej społeczności.
Szanowni Państwo, jako mieszkańcy Miasta i Gminy Lesko chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na brak w naszej miejskiej przestrzeni demokratycznej mechanizmów związanych z funkcjonowaniem budżetu partycypacyjnego i zachęcić tym samym do uruchomienia procesów legislacyjnych, które przyczyniłyby się do jego trwałego usankcjonowania w naszym mieście.
Również zwrócić Państwa uwagę na korzyści wynikające z funkcjonowania budżetu partycypacyjnego, którego celem podstawowym jest zwiększanie zaangażowania mieszkańców w zarządzaniu miastem. Jest to argument o tyle istotny, że Polska jest krajem o słabo rozwiniętej kulturze demokratycznej. Dlatego każda próba oddania decyzyjności w ręce obywateli może tylko przyczynić się do rozbudowy struktur społeczeństwa obywatelskiego i popularyzacji mechanizmów demokracji uczestniczącej, która oddaje wpływ na bieg spraw w swoim najbliższym otoczeniu samym obywatelom.
Budżet partycypacyjny rozwija przedsiębiorczość i poszerza wiedzę społeczną na tematy związane ze środkami publicznymi, ucząc racjonalnego wydatkowania i podejmowania trudnych decyzji. Może to zagwarantować jeszcze większą skuteczność kontroli nad wykorzystywaniem środków publicznych, a co za tym idzie – maksymalne ograniczenie zjawiska korupcji czy niegospodarności.
Jest również znakomitym kompendium wiedzy przy zaznajamianiu się z opiniami mieszkańców w zakresie funkcjonalności miasta oraz sprzyja dialogowi, a to dzięki nieodłącznemu elementowi budżetu partycypacyjnego - czyli konsultacjom społecznym.
Praktycznym  wymiarem budżetu partycypacyjnego jest kierowanie środków publicznych na cele wymagające szybkiej realizacji z punktu widzenia określonych grup obywateli przy czym nie jest to tylko skupianie się na projektach „jednorazowych” i lokalnych, ale także na realizacji celów „ogólnomiejskich” w ramach szerszej polityki miejskiej, co zostaje wypracowane w drodze konsultacji społecznych. Przekłada się to na zrównoważony rozwój obszarów miejskich z wiejskimi i poprawy jakości życia.
Budżet partycypacyjny wymaga zaangażowania tak strony społecznej, jak i urzędniczej. Liczymy, że korzyści wynikające z jego wprowadzenia zostaną dostrzeżone przede wszystkim przez instytucje samorządowe, przyczyniając się do stworzenia warunków zgodnej współpracy, a tym samym zacierani a pogłębiających się podziałów pomiędzy instytucjami władzy, a obywatelami.
Brak udziału w takiej dyskusji potwierdziłby tezę, że w praktyce ignorujecie Państwo lokalną społeczność Gminy Lesko i zamierzacie przez najbliższe lata realizować jedynie politykę przetrwania i utrzymania się przy władzy, partykularne interesy.
Z poważaniem
Przewodniczący .Nowoczesnej Powiatu Leskiego
Paweł Rysz

 

autor: paba


powiązane artykuły: