Ustrzyki Dolne
niedziela, 14 kwietnia 2019

Licencja na oprowadzanie

Licencja na oprowadzanie<br/>fot. Piotr Kutiak
fot. Piotr Kutiak

Trwa cykl szkoleń dla przewodników turystycznych, których głównym celem jest uzyskanie przez przewodników licencji na oprowadzanie grup turystycznych po obiektach sakralnych. Organizatorem szkoleń jest Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej.

W Ośrodku Caritas w Myczkowcach, 12 kwietnia spotkała się kolejna, trzecia już grupa przewodników uczestnicząca w szkoleniu. W ramach spotkania przewodnicy wysłuchali prelekcji ks. dr. Rafała Szykuły, wikariusza z Beska, który swoje wystąpienie poświęcił duchowej naturze miejsca sakralnego. Podkreślił między innymi, że dla wierzącego świątynia jest miejscem spotkania z Bogiem. Oczywiście nie można pomijać faktu, że kościoły z reguły są również cennymi zabytkami kultury i architektury, nie powinno to jednak przesłaniać funkcji religijnych. Stąd też potrzeba, aby przewodnicy turystyczni swoją postawą dawali przykład zwiedzającym, a także by dali swoim grupom czas na refleksję religijną.

Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na styku przewodnictwo - kościół podzielił się ks. Piotr Bartnik, proboszcz parafii w Górzance, który jako duchowny i przewodnik beskidzki, jak mało kto może mieć na ten temat zdanie.

Z obserwacji księży, którzy udostępniają kościoły wynika, że nie zawsze turyści zachowują się godnie w stosunku do miejsca, w którym się znajdują. Nagminnie łamany jest zakaz fotografowania obiektu. Podczas pobytu turystów w kościele jeden z księży, który wszedł do świątyni, zauważył przewodnika siedzącego w konfesjonale. Są to na pewno przypadki sporadyczne ale występujące. Innym prozaicznym problemem jest zachowanie czystości. Często grupy po zejściu z gór wchodzą do świątyni w brudnym obuwiu. Idealnie byłoby je zdjąć, a w ostateczności przynajmniej dobrze wyczyścić.

Szkolenia przewodników wypłynęły z potrzeby uregulowania i unormowania zasad korzystania z obiektów sakralnych przez grupy turystów. Wprowadzenie licencji uprawniającej do oprowadzania po miejscach kultu zapowiedział przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko. Trwa właśnie opracowywanie przez Radę „Wskazań duszpasterstwa turystów”.

Archidiecezja przemyska jest pierwszą, która przystąpiła do certyfikacji. Dotychczas, oprócz spotkania w Myczkowcach, szkolenia tego typu odbyły się w Sanoku i Przemyślu. Po części teoretycznej przewodnicy mieli okazję zwiedzić i zapoznać się z historią obiektów sakralnych. W Sanoku był to kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, a w Przemyślu katedra Archidiecezji Przemyskiej oraz muzeum diecezjalne.

Ostatnie z cyklu spotkań odbędzie się 27 kwietnia w Rzeszowie, w klasztorze i bazylice Ojców Bernardynów.

 

autor: ela