Ustrzyki Dolne
piątek, 4 listopada 2022

Ludowizna - zanikające kultury Podkarpacia

Ludowizna - zanikające kultury Podkarpacia<br/>fot. FB: UDK
fot. FB: UDK

Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury wraz z Fundacją Bieszczadzką zapraszają na koncerty oraz wystawę fotograficzną "Śladami Bojków w Bieszczadach" w ramach projektu "Ludowizna - zanikające kultury podkarpacia. Wydarzenie odbędzie się 5 listopada o godz. 16:00 w Ustrzyckim Domu Kultury.

Głównym założeniem projektu "Ludowizna", który jest finansowany z funduszy "Działaj lokalnie" jest kultywowanie tradycji lokalnej, regionalnej, która jest podstawą budowania tożsamości społeczeństwa, pobudzenia aktywności, integracji i afirmacji lokalnej wspólnoty, z możliwością przekazu międzypokoleniowego, za pomocą zanikającej kultury Podkarpacia, jaką jest kultura Bojkowska i Łemkowska.

Koncert i wystawa fotograficzna będzie sięgnięciem do korzeni ludzi zamieszkujących nasze tereny, a tym samych do naszych korzeni, bo kim jest człowiek bez tożsamości lokalnej. Istotną cechą jest szacunek do dorobku kulturowego, czyli twórczość lokalna, folklorystyczna - wiejska i miejska, która wpływa na aktywizację, podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarze o utrudnionym dostępie do kultury, oraz łączenie pokoleń.

Bieszczady słyną z burzliwej historii kulturowej a Bojkowie i Łemkowie, to grupy etniczne które miały ogromny wpływ na tę dziedzinę. I właśnie dlatego, Ustrzyckie Stowarzyszenie Kultury zaprasza na opowieść o nich, przedstawioną widzowi w formie wydarzenia artystycznego. Poczas koncertu wystąpią zespoły: "Bieszczadzkie Słowiki", "Łem My", "Śpiewanka" oraz Ustrzycka Grupa Wokalna.

/ Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych, Powiatu Leskiego i z budżetu Województwa Podkarpackiego./

źródło: MP