Ustrzyki Dolne
piątek, 7 sierpnia 2020

Mamy rekord zakażeń!

Mamy rekord zakażeń!<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Ponad 800 nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby - to najwyższy dobowy wynik koronawirusa w Polsce, jak do tej pory. Ogółem liczba zakażonych przekroczyła 45 tys. osób. Na Podkarpaciu znów dużo zakażeń – 35. Nowe zakażenia powiązane są m.in. z uroczystościami rodzinnymi i lokalnym festynem.

"Mamy 809 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (259), małopolskiego (144), mazowieckiego (104), łódzkiego (46), wielkopolskiego (46), pomorskiego (41), podkarpackiego (35), opolskiego (26), dolnośląskiego (22), lubuskiego (21),Mamy 809 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (259), małopolskiego (144), mazowieckiego (104), łódzkiego (46), wielkopolskiego (46), pomorskiego (41), podkarpackiego (35), opolskiego (26), dolnośląskiego (22), lubuskiego (21),warmińsko-mazurskiego (17), lubelskiego (14), zachodniopomorskiego (14), świętokrzyskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8) i podlaskiego (1)." - poinformował resort zdrowia.

"Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Poznań, 80-M Tychy, 77-M Gliwice,56-M Zduńska Wola, 71-K Łódź, 86-K Warszawa, 85-M Wrocław, 84-M, 92-M, 90-K Kraków, 78-K Białystok, 64-K Łańcut, 73-M Kędzierzyn-Koźle. Większość osób miała choroby współistniejące."

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 59 040 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 40 366 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 18 674.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 33 osoby, 2703 poddane są kwarantannie, a w izolacji przebywa 517 osób – informuje Adam Sidor, Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowane są 104 osoby.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1535 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 846 osób wyzdrowiało. Odnotowano 68 zgonów.

Niestety 6 sierpnia w CM Szpital w Łańcucie zmarła 64-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego. Wyzdrowiało kolejnych 18 osób. Wszyscy to mieszkańcy powiatu jarosławskiego.

Nowe 35 potwierdzone przypadki to: 6 osób z Przemyśla (cztery kobiety i dwóch mężczyzn), 6 osób z powiatu mieleckiego ( cztery kobiety i dwóch mężczyzn), 5 osób z powiatu przemyskiego (trzy kobiety i dwóch mężczyzna), 4 osoby z powiatu jarosławskiego (trzy kobiety i mężczyzna), 4 osoby z powiatu lubaczowskiego (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), 4 osoby z powiatu stalowowolskiego (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), 2 osoby z powiatu brzozowskiego (dwóch mężczyzn), 1 osoba z powiatu dębickiego (mężczyzna), 1 osoba z powiatu jasielskiego (kobieta), 1 osoba z powiatu łańcuckiego (kobieta) oraz 1 osoba z Rzeszowa (mężczyzna).

Najwięcej zakażonych nadal jest w powiecie jarosławskim, gdzie kwarantanną objęto 408 osób. W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 314 osób, w tym u 206 pracowników oraz 108 osób z kontaktu. W Zakładzie Monedelez w Jarosławiu po przeprowadzeniu badań przesiewowych odnotowano 17 wyników pozytywnych wśród pracowników. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku. Dziś WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 81 osób z kontaktu z terenu powiatu jarosławskiego.

W Urzędzie Gminy w Dubiecku potwierdzono 11 wyników dodatnich, w tym u 5 pracowników oraz 6 osób z kontaktu (z pracownikami urzędu). Na terenie gminy Dubiecko odnotowano również ognisko zachorowań powiązane z uroczystościami rodzinnymi, lokalnym festynem i UG - potwierdzono ogółem 22 zakażenia (odnotowano 1 zgon).

W Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu na dzień 6 sierpnia potwierdzono 38 wyników dodatnich w tym u 15 pacjentów, 18 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu. - Oddział dermatologii i wewnętrzny został zamknięty, wstrzymany jest „ruch pacjentów” na oddziale - wypisy i przyjęcia. Pacjenci chorzy zostali przeniesieni do Centrum Medycznego w Łańcucie., pozostałe osoby z kontaktu przebywają w izolacji – informuje Dorota Gibała, rzecznik WSSE w Rzeszowie. - Dochodzenia epidemiologiczne są w toku, a w ogniskach na terenie miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego kwarantanną objęto 375 osób.

Na dzień 7 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 42 osób z kontaktu na terenie powiatu przemyskiego.

Nie wzrasta liczba chorych związanych z ogniskiem w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie. Do dnia 3 sierpnia uzyskano ogółem 4 pozytywne wyniki w tym: u położnej i 3 u pacjentek wypisanych ze szpitala (z powiatów dębickiego, mieleckiego i krośnieńskiego). Badaniami kontrolnymi objęto 235 osób z personelu i 58 pacjentek – wszystkie wyniki ujemne.

Natomiast w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie - do dnia 5 sierpnia przebadano cały personel i pacjentów oddziału chirurgii. Ogółem w szpitalu potwierdzono 8 dodatnich wyników, w tym 3 osoby z personelu medycznego oraz 4 pacjentów oraz 1 osoba z kontaktu. W ognisku odnotowano 1 zgon. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Ogółem na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego kwarantanną objęto 539 osób.

Na dzień 7 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 35 osób z kontaktu na terenie powiatu rzeszowskiego.

4 sierpnia uzyskano informację o 6 pozytywnych wynikach u mieszkańców powiatu lubaczowskiego. - Potwierdzono 2 pozytywne przypadki u pracowników Urzędu Gminy w Lubaczowie oraz u 3 osób z kontaktu. Kwarantanną objęto osoby z bliskiej styczności oraz ich rodziny. W ognisku odnotowano 1 zgon – dodaje rzeczniczka WSSE.

Nowe przypadki na terenie powiatu: 2 powiązane z uroczystością rodzinną w powiecie przemyskim, 1 z kontaktu oraz 1 nieokreślone. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku, a ogółem na terenie powiatu lubaczowskiego kwarantanną objęto 287 osób. Na dzień 7 sierpnia WSSE w Rzeszowie zaplanowała przebadanie 24 osób z kontaktu na terenie powiatu lubaczowskiego.

Liczba zakażonych koronawirusem w kraju przekroczyła 50 tys. osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia koronawirusem zakaziło się 50 324 osób, a zmarło 1 787.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów