Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach

Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach

Spotkanie z nadleśniczymi z terenu RDLP w Krośnie, rekonesans na powierzchniach cięć w Nadleśnictwie Stuposiany były celem wizyty Michała Wosia, ministra środowiska, który 30 lipca przebywał w Bieszczadach.

Minister wziął udział w roboczej naradzie nadleśniczych, wręczył czterem osobom akty nominacyjne na wyższe stopnie zawodowe, zaś Janowi Podrazie, nowo powołanemu nadleśniczemu z Cisnej wręczył Kordelas Leśnika Polskiego. Ministrowi towarzyszył Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, żywo interesujący się bieżącymi zagadnieniami z  zakresu leśnictwa.

W krótkim wystąpieniu do leśników Minister powiedział m.in: - Stoją przed nami gigantyczne wyzwania. Wiem, że zadania swoje leśnicy realizują dobrze. Chciałem jednak na miejscu zapoznać się z tematami, które nabierają medialnego rozgłosu. Mając na względzie równoważność wszystkich funkcji lasu z  satysfakcją stwierdzam, że dominują tutaj te społeczne i ochronne, ale po wizji terenowej zauważam też wielką dbałość o stan zdrowotny drzewostanów. Z podziwem patrzę na zaangażowanie i profesjonalizm leśników. W moim przekonaniu Lasy Państwowe są największą instytucją, realizującą ochronę przyrody we wszystkich jej aspektach. Mam świadomość, że dzisiejszy stan polskiej przyrody to  w ogromnej mierze zasługa leśników. Ważne jest, byśmy z tym przekazem docierali do jeszcze szerszych kręgów społecznych, gdyż w mediach często przebija się  emocjonalny przekaz ludzi nieprzychylnych naszemu leśnictwu.

Minister Środowiska mówił też o wyzwaniach dla leśnictwa w szerszym aspekcie, między innymi o prawnym rozwiązaniu tzw. kwestii drewna energetycznego. Wyraził też uznanie leśnikom za pracę w warunkach pandemii, deklarując wolę zachowania miejsc pracy w Lasach Państwowych, podziękował przedstawicielom związków zawodowych za  konstruktywne podejście do pojawiających się problemów. Jako kolejne wyzwanie stojące przed leśnictwem uznał działania związane z polityką klimatyczną i zagrożenia związane z forsowanymi w tej polityce obostrzeniami dla gospodarki leśnej, które szczególnie mocno mogłyby dotknąć polskie leśnictwo.

Z kolei poseł Piotr Uruski, zabierając głos, wskazał na bardzo dobre efekty współpracy leśników z samorządami i dziękował za pomoc w rozwiązywaniu problemów społecznych w terenie.

Tego dnia minister wraz z posłem Uruskim wizytowali też nowo wybudowaną siedzibę Nadleśnictwa Stuposiany oraz pokazową zagrodę żubrów w  Mucznem, gdzie wzięli udział w nadaniu imion: Pukpuk i Pumiś, żubrom urodzonym w 2019 roku. To już 29. i 30. żubr urodzony w muczniańskiej zagrodzie. Odwiedzili też jodłę Elżbietę, będącą jednym z najtęższych drzew tego gatunku w Polsce. 

Część terenową wizyty wypełniły też lustracje na powierzchniach leśnych, będących przedmiotem działań gospodarczych w Nadleśnictwie Stuposiany. Leśnicy zaprezentowali drzewostany po zabiegach gospodarczych oraz w ich trakcie, objaśniając specyfikę działań w lasach górskich, ukierunkowaną na naturalne odnawianie lasu, przy zachowaniu jego zróżnicowania wiekowego, zapewniającego trwałość drzewostanu.

fot. Edward Marszałek

 

Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach
Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach
Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach
Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach
Minister Środowiska z wizytą w bieszczadzkich lasach
autor: EdM