Ustrzyki Dolne
piątek, 10 sierpnia 2018

Muczne. Duży ruch u naszych żubrów.

Muczne. Duży ruch u naszych żubrów.

Żubry żyjące w zagrodzie pokazowej w Mucznem są dużą atrakcją dla odwiedzających Bieszczady turystów. W połowie wakacji licznik przekroczył 580 tysięcy wejść od początku istnienia obiektu, a w tym roku zarejestrował 70 tysięcy odwiedzających. A w zagrodzie nie tylko panuje ruch, ale zachodzą też zmiany w stadzie.

22 maja przyszedł tu na świat  pierwszy w tym roku młody byczek urodzony przez krowę Muczną. Kilka dni później Stupna z Francji również urodziła byczka. To już 20 żubrzyk urodzony w zagrodzie od początku jej funkcjonowania w 2012 roku. W lipcu można było zgłaszać propozycje imion dla tegorocznych maluchów. Zwycięskie imiona zostaną ogłoszone w sobotę 11 sierpnia podczas Dnia Żubra w Lutowiskach.

W ostatnim tygodniu lipca trzy żubrzyce opuściły zagrodę i uzyskały wolność. Pugracja i Pulcheria zostały przewiezione do Nadleśnictwa Komańcza, natomiast Pugaja dołączyła do populacji żubrów wolnościowych na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Operacja przesiedlenia przebiegła pomyślnie, a wypuszczone żubrzyce przyłączyły się do stad wolno żyjących.

W zagrodzie przebywa obecnie 10 osobników.

Leśnicy ostrzegają, aby w przypadku spotkania z żubrem zachować szczególną ostrożność i nie podchodzić zbyt blisko, gdyż zwierzęta te mogą być niebezpieczne przy bliższym kontakcie.

FOT. Tomasz Różycki i Marcin Stankiewicz

 

Muczne. Duży ruch u naszych żubrów.
Muczne. Duży ruch u naszych żubrów.
autor: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP Krosno