Ustrzyki Dolne
niedziela, 28 czerwca 2020

Na Podkarpaciu przybywa zakażeń

Na Podkarpaciu przybywa zakażeń<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Minionej doby w Polsce potwierdzono 193 dodatnie wyniki zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Na Podkarpaciu potwierdzono 14 nowych przypadków, najwięcej w powiecie jarosławskim, gdzie choruje już 162 osoby. Ostatnio koronawirusem zakaziła się tam prawie cała rodzina.

Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (32), śląskiego (30), łódzkiego (26), opolskiego (19), podlaskiego (19), małopolskiego (18), podkarpackiego (14), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (10), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2) i wielkopolskiego (2)” - poinformowało w niedziele Ministerstwo Zdrowia.

„Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek - płeć, miejsce zgonu): 80-M Tychy, 45-M Orzesze, 72-K Poznań, 83-K Starachowice. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Na podstawie raportu WSSE w Warszawie odejmujemy jeden zgon z 15.04.2020 65-letniej pacjentki z Radomia. Badanie nie potwierdziło zakażenia SARS-CoV-2, które zostało wcześniej rozpoznane na podstawie objawów klinicznych.”

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 37 863 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 26 681 oraz dodatkowo inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) – 11 182.

- Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostają 164 osoby, 1948 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 116 osób – informuje Adam Sidor. - Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 105 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 635 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 364 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 50 zgonów. Kolejną osobą, która wyzdrowiała jest starszy mężczyzna z powiatu przemyskiego.

Niestety dziś WSSE potwierdziła 14 nowych przypadków, wśród których są: 3 kobiety z powiatu przemyskiego – dwie w sile wieku i starsza oraz 11 osób z powiatu jarosławskiego: trzy młode kobiety, dwie w sile wieku, starsza kobieta i dziecko oraz czterech mężczyzn (trzech młodych i jeden starszy). Wszystkie osoby przebywają w izolacji.

Aktualna sytuacja na terenie województwa podkarpackiego 27 czerwca

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu:
Ogółem potwierdzono 94 wyniki dodatnie w ognisku w Centrum Opieki Medycznej (oddział wewnętrzny) w Jarosławiu, w tym u 45 pacjentów (z różnych powiatów; zmarło 10 osób) i 10 osób z personelu medycznego oraz 39 osób z kontaktu. Na dzień 24 czerwca, kwarantanną objęto 440 osób.

W Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu potwierdzono 10 wyników dodatnich, w tym 6 osób personelu medycznego z oddziału psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu i 4 osoby z kontaktu. Kwarantanną na dzień 25 czerwca objęto 20 osób. W dniu 26 czerwca nie odnotowano pozytywnych wyników.

Drugie ognisko koronawirusa w powiecie jarosławskim, znajduje się w miejscowości Piwoda. Tam wynik dodatni potwierdzono u 25 osób, w tym 1 zgon. Jak podaje WSSE jest to ognisko rodzinne, a kolejne wyniki dodatnie to osoby z kontaktu. Kwarantanną objęto tam 60 osób. Badania osób z kontaktu są w toku. W dniu 26 czerwca w ognisku nie odnotowano pozytywnych wyników. Trwają dochodzenia epidemiologiczne.

Aktualizacja informacji otrzymanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie:
Ogółem w Rzeszowie z potwierdzonym wynikiem dodatnim jest 31 osób, w tym: 3 osoby duchowne, 8 osób z personelu medycznego oraz 6 pacjentów oddziału nefrologii i stacji dializ Wojewódzkiego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie (odnotowano 1 zgon), a także 14 osób z kontaktu (w tym 6 z powiatu strzyżowskiego). Na dzień 26 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich. Na dzień 25 czerwca kwarantanną objęto 46 osób.

Aktualizacja informacji uzyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu:
Ogółem w ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza wynik dodatni potwierdzono u 30 osób, w tym u 9 pracowników i 21 osób z kontaktu domowego (w tym u 5 osób z powiatu sanockiego – o tych przypadkach piszemy poniżej w informacji z Sanoka). Na dzień 25 czerwca kwarantanną objęto 26 osób.

W dniu 21 czerwca PPIS w Sanoku otrzymał informację o dodatnim wyniku u 5 osób, z których jedna miała styczność z osobą o dodatnim wyniku Covid-19 powiązaną z ogniskiem w Nadleśnictwie Bircza. Wszystkie te osoby są w izolacji. Kwarantanną objęto 70 osób,  w tym pracowników SPGK, personel i podopiecznych Domu Dziecka. Na dzień 26 czerwca nie uzyskano wyników pozytywnych i zwolniono dzieci i personel z kwarantanny.

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kolbuszowej:
W związku z otrzymaniem informacji o dodatnim wyniku osoby zamieszkałej na terenie powiatu kolbuszowskiego,  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o objęciu kwarantannąą 20 osób z terenu powiatu (oraz 78 osób z sąsiednich powiatów). Na dzień 26 czerwca nie odnotowano wyników dodatnich.

Zarząd województwa bez koronawirusa
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że PPIS województwa podkarpackiego prowadzą dochodzenia epidemiologiczne dotyczące osób ze styczności w poszczególnych ogniskach na terenie województwa podkarpackiego i innych regionów kraju.

- W dniu 25 czerwca uzyskano wynik dodatni osoby zatrudnionej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego – informuje Dorota Gibała,rzecznik WSSE w Rzeszowie. - Kwarantanną objęto 17 osób zatrudnionych w urzędzie oraz osoby wspólnie zamieszkujące.

Decyzje o objęciu kwarantanną wydają Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni właściwi do miejsca zamieszkania. Na dzień 26 czerwca nie uzyskano pozytywnych wyników u pracowników urzędu. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

- Po stwierdzeniu wyniku pozytywnego testu na obecność koronawirusa u członka zarządu Anny Huk, przeprowadzono testy u wszystkich pozostałych członków zarządu. Ich wyniki tj. dla Władysława Ortyla, Ewy Draus, Piotra Pilcha i Stanisława Kruczka dały wynik negatywny – dodaje Tomasz Leyko, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wszystkie osoby z dodatnim wynikiem są hospitalizowane lub przebywają w izolacji. Osoby przebywające w kwarantannie, po uzyskaniu wyniku dodatniego są kierowane na izolację lub w razie pogorszenia stanu zdrowia są hospitalizowane.

Obecnie w Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 33 907, zmarło już 1 438. Na świecie koronawirusem zakaziło się już ponad 10 mln osób. Zmarło ponad 500 tys., a wyzdrowiało 5 mln 480 tys.

 

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów