Ustrzyki Dolne
sobota, 30 maja 2020

Nadal dużo zachorowań, ale już możemy zdjąć maseczki

Nadal dużo zachorowań, ale już możemy zdjąć maseczki<br/>fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

- Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu z powodu COVID-19 – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Wciąż jednak liczba nowych zachorowań jest wysoka. W sobotę rano znów przekroczyła 200 osób. Mimo tego, od dziś – z zachowaniem odpowiedniego dystansu możemy zdjąć maseczki.

„Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu z powodu COVID-19.

Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (178), dolnośląskiego (14), opolskiego (11), świętokrzyskiego (5), małopolskiego (4), zachodniopomorskiego (4),podlaskiego (3) i lubuskiego (2) – poinformował dziś rano resort zdrowia.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przebadano 18 329 próbek

Dodatkowo cztery inne laboratoria (COVID-19 z listy Ministerstwa Zdrowia) w analogicznym okresie przebadały 6954 próbki pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego.

- Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 382 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 328 osób wyzdrowiało. Odnotowano 35 zgonów – informuje Adam Sidor.

Wczoraj popołudniu WSSE w Rzeszowie poinformowała o tym, że wyzdrowiała kolejna osoba, to kobieta z powiatu kolbuszowskiego.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 23 376 osób. Zmarło już 1 051 osób.

Od dziś - 30 maja - w przestrzeniach ogólnodostępnych obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Maseczki obowiązkowe będą dalej m.in. w sklepach, kościołach.

Również od dziś w sklepach i punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu.

Od jutra tj.  31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych oraz będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Od 6 czerwca będzie można też organizować wesela, w których będzie mogło brać udział 150 gości.

autor: oprac. paba
źródło: MZ/WSSE Rzeszów