Ustrzyki Dolne
czwartek, 9 września 2021

Narodowe Czytanie w Wojtkowej

Narodowe Czytanie w Wojtkowej<br/>fot. Archiwum PiMBP w Ustrzykach Dolnych
fot. Archiwum PiMBP w Ustrzykach Dolnych

4 września w Wojtkowej odbyła się jubileuszowa, X edycja Narodowego Czytania (pod patronatem Pary Prezydenckiej). Została połączona z piknikiem integracyjnym.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, utwór napisany w 1906 r., wystawiany na scenie z podtytułem: tragifarsa kołtuńska.

O samej lekturze, podejmowanej w niej tematyce, ale także o faktach z życia autorki opowiedziała Elżbieta Korczyńska, pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych.

Podczas Narodowego Czytania teksty książki zostały przeczytane przez przedstawicieli środowiska lokalnego i bibliotekarzy: Bogumiłę Czaję - pracownika Filii PiMBP w Wojtkowej, Elżbietę Korczyńską - pracownika PiMBP w Ustrzykach Dolnych, Magdalenę Legin - przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Wojtkowej, Mariusza Maczyszyna - sołtysa Wojtkowej, Daniela Markowicza - prezesa OSP w Wojtkowej, Małgorzatę Roman - dyrektora Szkoły Podstawowej w Wojtkowej i kpt. Jerzego Witko - komendanta Placówki Straży Granicznej w Wojtkowej.

W ramach Narodowego Czytania został zorganizowany piknik integracyjny. Głównym punktem tej części były zapewne zajęcia prowadzone przez animatorów ZiQa Fun (dziękujemy Marcie i Grzegorzowi Latochom!) w strefie drewnianych gier wielkoformatowych. Odbył się też konkurs zgaduj zgadula ze znajomości najpopularniejszych bajek dla dzieci, w którym wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Nie zabrakło ogniska oraz poczęstunku. W tym ostatnim przypadku prym wiodła szarlotka z lodami. Na koniec dla wszystkich chętnych przygotowano zabawę taneczną.

Narodowe Czytanie wraz z piknikiem integracyjnym zorganizowali: burmistrz Ustrzyk Dolnych, sołtys i Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wojtkowej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych i Filia PiMBP w Wojtkowej.

Impreza ze strony PiMBP w Ustrzykach została dofinansowana z pieniędzy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ustrzykach Dolnych.

autor: MP, AC