Ustrzyki Dolne
niedziela, 10 lutego 2019

Niektóre szlaki nadal zamknięte

Niektóre szlaki nadal zamknięte<br/>fot. BdPN
fot. BdPN

Wszystkich, którzy wybierających się na bieszczadzkie szlaki pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego proszą o rozwagę i ostrożność. Warunki pogodowe są zmienne i nie wszystkie szlaki są dostępne.

Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 40 cm w niższych położeniach do ok. 90-120 cm w partiach połonin. Na stokach południowych pojawiają się miejsca pozbawione pokrywy śnieżnej. Śnieg występujący na szlakach jest zamrożony i bardzo twardy. Miejscami występują oblodzenia. Zalecane jest użycie raków.

Ze względu na zawieszone, grożące przewróceniem na szlak drzewa, nadal zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków:

  •     szlak zielony: Wetlina – Jawornik,
  •     szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  •     szlak niebieski: Rabia Skała – Krzemieniec – Wielka Rawka (szlak graniczny),
  •     szlak żółty: Muczne – Bukowe Berdo,
  •     szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec.

Ze względu na brak możliwości dojazdu samochodem do parkingu w Bukowcu, ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” pozostaje zamknięta.

W Bieszczadach obowiązuje 1 – najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Jak informują na swojej stronie internetowej ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR „nieznaczne zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych i północno - wschodnich z depozytami nawianego i zgromadzonego śniegu.
Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 120 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Pokrywa zbudowana jest z kilku warstw śniegu zsiadłego, zmetamorfizowanego o różnych twardościach, poprzedzielanych warstwami cienkich lodoszreni i jest na ogół stabilna.
Górne warstwy po krótkotrwałej odwilży uległy zmrożeniu tworząc twardą, monolityczną powłokę. Na stokach południowych pojawiają się miejsca pozbawione pokrywy śnieżnej. W dalszym ciągu utrzymują się temperatury ujemne /do -7°C/, wieje silny południowy i południowo-wschodni wiatr dochodzący w porywach do 90 km/h potęgujący uczucie chłodu, co jednak nie wpłynęło obecnie na zmiany w pokrywie śnieżnej.
Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności /tyczki kierunkowe lokalnie pod śniegiem/. Miejscami możliwe oblodzenia.”

KAMERA BdPN - WIDOK NA TARNICĘ

autor: oprac.paba
źródło: BdPN/Bieszczadzka Grupa GOPR