Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 2 grudnia 2019

Niższa frekwencja na parkowych szlakach

Niższa frekwencja na parkowych szlakach<br/>fot. Marek Zielonka
fot. Marek Zielonka

Bieszczadzki Park Narodowy podaje, że ok. o 3 proc. zmniejszyła się liczba turystów, którzy weszli na szlaki na terenie parku. Największą popularnością nadal cieszy się szlak do Chatki Puchatka oraz Tarnica.

W 2019 roku ruch turystyczny na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego monitorowano w okresie od 13 kwietnia do 17 listopada, w 18 punktach informacyjno-kasowych, obsługujących łącznie 21 wejść na szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze i przyrodniczo-historyczne oraz ścieżki spacerowe. Ogólna frekwencja na monitorowanych szlakach wyniosła ok. 571,6 tys. „osobo-wejść”, co oznacza spadek liczby turystów o ok. 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego (2018 r. - 589 tys.).

Natężenie ruchu turystycznego na poszczególnych trasach było zróżnicowane. Zwiedzający, podobnie jak w ubiegłych latach, najczęściej wybierali szlak żółty z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską (ponad 113 tys. „osobo-wejść”) oraz szlak niebieski z Wołosatego w kierunku Tarnicy (ponad 95 tys. „osobo-wejść”).
Wysoką (przekraczającą 50 tysięcy) frekwencję zanotowano również w punktach kontrolnych na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. Coraz większą popularnością cieszą się ścieżki spacerowe oraz rowerowe w okolicach Tarnawy Niżnej, gdzie w tym roku utworzono nowe, ciekawe trasy.

Ruch turystyczny w poszczególnych miesiącach rozłożył się inaczej niż w 2018 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej turystów odwiedziło Bieszczadzki Park Narodowy w sierpniu (157,8 tys. „osobo-wejść”). Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych frekwencja w maju była znacznie niższa niż w roku ubiegłym (2018 r. - 79,2 tys., 2019 r. - 44,3 tys.). Z roku na rok rośnie liczba turystów odwiedzających Bieszczady w październiku.

„Osobo-wejścia” (w tys. osób) w poszczególnych miesiącach w 2019 roku:


 

autor: oprac. paba
źródło: BdPN


powiązane artykuły: